Jed proti hrabošům otrávil na Brněnsku zajíce a bažanty. Škoda je přes 100 tisíc

Ilustrační snímek

AKTUALIZOVÁNO. Myslivci našli v Brně-Tuřanech a blízkých Šlapanicích desítky mrtvých zajíců a několik bažantů. Vzorky poslali na rozbor, který podle nich potvrdil otravu látkou Stutox II na hubení hrabošů, řekl dnes předseda Okresního mysliveckého spolku Brno-město Zdeněk Živěla. Podle něj někdo rozesel jed po poli v rozporu se zákonem. Státní veterinární správa uvedla, že oficiální výsledky zveřejní ve čtvrtek. Pokud byl jed použit nelegálně, je ministerstvo zemědělství připraveno podat trestní oznámení.

Úhyn byl hlášen uprostřed minulého týdne. “V katastru Brno-Tuřany v lokalitě Dvorska se našlo 37 kusů otrávených zajíců a tři bažanti, ve Šlapanicích bylo 25 kusů zaječí zvěře. Máme potvrzené od státní veterinární správy z Olomouce, že je tam daná otrava Stutoxem II,” řekl předseda Okresního mysliveckého spolku Brno-město Zdeněk Živěla

Vzorky zkoumá Státní veterinární ústav v Olomouci. Výsledky obdržel myslivecký spolek Tuřany včera. Veterináři potvrdili také uhynutí dvou zajíců v Žatčanech na Brněnsku, byly u nich nalezeny zbytky fosfanu, což může svědčit o požití jedu na hlodavce, sdělil dnes ČTK za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer. Veterináři svá zjištění předávají Ústřednímu kontrolnímu a zkušebnímu ústavu zemědělskému (ÚKZÚZ), který by měl případ došetřit.

Případné následující kroky by komentoval Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, který by posoudil, zda byl přípravek aplikován v souladu s povolením,” sdělil mluvčí ministerstva zemědělství (MZe) Bílý. “V případě, kdyby byl (přípravek) použit nelegálně, je MZe připraveno neprodleně podat trestní oznámení,” doplnil.

Zemědělský podnik se brání, že aplikaci provedl během období, kdy byla povolena ministerstvem

Ředitel zemědělského podniku podniku Bonagro , který jed na pole aplikoval, Roman Zvěřina řekl, že minulý týden nebylo nutné žádat kvůli plošné aplikaci jedu o výjimku a ohlašovací povinnost podle něj firma splnila. Plošné použití Stutoxu II proti přemnoženým hrabošům povolil minulý týden v pondělí ÚKZÚZ, po vlně kritiky ministerstvo zemědělství platnost povolení v pátek pozastavilo. Podnik se ve svém vyjádření vyslovil, že je výsledek celé události nás velmi mrzí a není jim lhostejný. Výsledky letošních žní dosahovaly mnohdy jen 20-25 % normální sklizně. Rozhodli se proto využít výjimku, která byla vydána pro použití plošné aplikace rhodenticidu Stutox II. Další, naprosto krajní možností, která se nabízela, byla podzimní zásevy pšenic, žita ječmene a řepky v postižených lokalitách vůbec neprovádět a hraboše přes zimu „vyhladovět“, což by ovšem mělo negativní dopad na přezimování volně žijící divoké zvěře v ještě větší míře, protože bychom jim nedali možnost zimní pastvy na osetých polích.

Jed měl u zajíců vyvolávat odpor, přesto ho požili smrtelnou dávku

Podle předsedy zemědělského svazu Pýchy by zajíc musel sežrat 40 až 60 granulí jedu, který má ale již v malém množství vyvolávat nechutenství. O Stutoxu jednal s ÚKZÚZ i výrobcem jedu. “Jak jsme byli informováni, u páté, šesté, sedmé granule začne přípravek ve vnitřnostech fungovat, vyvolává pocit zvracení a samozřejmě nepříjemné pocity a nechutenství,” uvedl předseda. Je ale podle něj možné, že jed nebyl správně aplikovaný, ale že byl na hromádce. I tak by ale jed musel zajíc sežrat velmi rychle. “Je to záhada, že se objeví jeden podnik, který to aplikuje, a hned jsou mrtví zajíci,” dodal Pýcha.

Živěla z mysliveckého spolku vidí jako problém několik věcí. “Přípravek byl použitý bez toho, že by se udělalo oznámení. Když si Stutox kupujete, je tam popis, kam to musíte ohlásit. Musí být označené, kde je to aplikované. K ničemu takovému ale nedošlo,” řekl Živěla. “Látka se má navíc aplikovat do nor, tady to ale nejspíš někdo velkoplošně rozmetal po poli. U nás v lokalitě Tuřany Dvorska to bylo na ploše 36 hektarů a ve Šlapanicích asi na 100 hektarech,” řekl Živěla.

Škoda nejspíš přesáhne 100.000 korun, protože jen u zajíců je podle Živěly stanovena hodnota 2500 korun za kus. “Já to dál budu řešit s právníky a podám trestní oznámení,” dodal Živěla.

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský minulý týden povolil rozhazování jedu na hubení hlodavců Stutox II kvůli přemnoženým hrabošům. Po vlně kritiky ministerstvo zemědělství platnost povolení pozastavilo. Podle ministerstva zatím lze aplikovat přípravek jen do nor hlodavců podobně jako v Německu, Rakousku nebo na Slovensku. Ministerstvo životního prostředí a ekologické organizace upozorňovaly, že plošná aplikace jedu může ohrozit ptáky, divokou zvěř nebo psy a kočky. Zemědělci namítají, že jen plošná aplikace jedu může zamezit kalamitě, kterou přemnožení hraboši způsobují.

Zdroj: ČTK Foto: pixabay.com

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*