Jedenáct zpřístupněných jeskyní Moravy a Slezska zahájilo sezónu a zve na klasické i zážitkové prohlídky

Po stopách Nagela ve Sloupsko-šošůvských jeskyních

Po zimní pauze, kdy byly některé zavřeny kvůli ochraně hibernujících netopýrů, je od víkendu již plně a pravidelně otevřeno všech 11 zpřístupněných jeskyní Moravy a Slezska. Nově je již i v dubnu pravidelně bez nutnosti objednání otevřena také Jeskyně na Turoldu v Mikulově pod Pálavou, a to každý den od 9 do 16 hodin. V některých jeskyních připravují pro letošní sezonu v prohlídkách novinky.

Kromě tradičních prohlídek po pevných chodnících s elektrickým osvětlením jsou i letos zájemci zváni na zážitkové prohlídkové trasy.

Zažít jeskyni jako speleolog

První z nich s názvem Po stopách Nagela ve Sloupsko-šošůvských jeskyních zahrnuje i dvanáctimetrový svislý žebřík, desetimetrovou podzemní ferratu – kovové stupy vedoucí po stěně jeskyně v místech které podemlela voda, několik „plazivek“ nízkými průrvami i kus chůze podzemním tokem. Od loňska je zážitková trasa Za tajemstvím jeskyně i ve Výpustku u Křtin, kde s helmami, čelovými světly a v podřepu zájemci uvidí mimo jiné dříve nepřístupnou Nízkou chodbu. Ta s devadesáti centimetry výšky dělá čest svému jménu, ale za chůzi „po čtyřech“ odmění návštěvníky pohledem na spoustu krásných tenkých krápníkových brček. Podívají se i ven z prostor tajného podzemního armádního velitelství ke stěnám přírodní jeskyně, kde nechybí například takzvané jeskynní perly.

Výprava za netopýry Na Špičáku

Návštěvníci Jeskyně Na Špičáku (JNŠ) u Supíkovic na Jesenicku se budou moci blíže seznámit s netopýry a vrápenci, nejtypičtějšími obyvateli krasového podzemí. Tito savci z řádu letounů vysílají na ultrazvukových frekvencích echolokační zvuky, jejichž vysoké tóny ale není lidské ucho schopné zachytit. Prostřednictvím speciálních detektorů je ale vědci dokáží převést do slyšitelné podoby. Prohlídka JNŠ turistům fascinující signály během prohlídky nabídne.

Reprodukované nahrávky hlasů vrápence a netopýrů, které návštěvníci uslyší, se podařilo zaznamenat prostřednictvím takzvaných bat detektorů. „Právě ty převádějí dané zvuky do spektra slyšitelného lidským uchem. Místní letouni je tudíž nebudou vnímat a ani je nebudou nijak rušit v jejich běžných aktivitách,“ upřesňuje Jiří Šafář z Agentury ochrany a přírody České republiky (AOPK ČR).

Detektoring je přitom jedna z metod, kterou chiropterologové – odborníci zkoumající netopýry – využívají při svém výzkumu. „Žádný druh letouna není slepý, přesto hlavním nástrojem orientace v prostoru je echolokace,“ doplňuje svého kolegu zoolog Vladimír Hanzal z AOPK ČR. Tuzemští netopýři a vrápenci vydávají chvěním hlasivek v hrtanu série krátkých ultrazvukových signálů, které vysílají otevřenou tlamou či nozdrami a odrazy vln od překážek zachycují citlivým sluchem. Tak získávají ve tmě informaci o prostoru, ve kterém se pohybují a rovněž o výskytu potravy, tedy zejména hmyzu.

Přečtěte si  Výzkum prokázal, že nejstarší stromy na Pradědu a Králickém Sněžníku mají více než 400 let

Koncerty v podzemí

I letos bude výborná akustika krasových podzemí využita pro různé hudební a koncertní akce. V sobotu 15. dubna 2023 bude například Na Špičáku koncert ženského pěveckého sboru Radost. Do Kateřinské jeskyněv Moravském krasu se vrátí 29. a 30. dubna oblíbený Slet čarodějnic. Výpustek v sobotu 27. května 2023 ozvláštní Projekt  Xlll  – koncert s videomappingem. V červnu od 7. do 16. budou jeskyně Moravského krasu hostit další ročník hudebního festivalu Čarovné tóny Macochy. V jednání jsou i další kulturní akce a výstavy v jeskyních. Rozhlehlé podzemí Výpustku si lze pronajmout také pro společenské či firemní akce.

Správa tuzemských jeskyní se letos také více chce zaměřit na školáky a školní výpravy. „Pro každou z jeskyní vznikly pracovní listy, kde si mohou školáci za asistence svých učitelů odzkoušet své znalosti z přírodovědy, geologie a historie. Po domluvě je možný pro školy i rozšířený výklad,“ zve ředitel správy jeskyní České republiky Lubomír Přibyl. Jeskyně Moravského krasu doplňuje expozice Jeskyně a lidé, instalace o osídlení Cromagnonským člověkem je v Mladečských jeskyních u Litovle.

Jeskyně Moravy a Slezska na Facebooku:

Javoříčské j.:  fb.com/javoricskejeskyne
Mladečské j.:   fb.com/mladecskejeskyne
J. Na Pomezí:   fb.com/jeskynenapomezi
J. Na Špičáku:   fb.com/jeskynenaspicaku
Zbrašovské aragonit. j.:   fb.com/zbrasovskejeskyne
J. Na Turoldu:   fb.com/jeskynenaturoldu
J. Balcarka:   fb.com/jeskynebalcarka
Kateřinská j.:   fb.com/katerinskajeskyne
Punkevní j.:   fb.com/punkevnijeskyne
Sloupsko-šošůvské j.:  fb.com/ssjeskyne
J. Výpustek:   fb.com/jeskynevypustek

Autor: red Zdroj: Správa jeskyní České republiky

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*