Jeseníky drancují skialpinisté. Posilujeme stráž, reagují ochranáři

Skialpy a snowbordy mimo značené stezky nepatří

Více než tři stovky lidí na skialpech a snowboardech vyrazily o víkendu do oblasti Ovčárny a Pradědu v chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Neodradila je ani páteční tragédie, při které zahynul skialpinista ve zdejším nejnebezpečnějším lavinovém svahu. Kvůli většímu přílivu turistů, posílili ochranáři strážní službu v nejvyšších partiích hor. Ta neukázněné návštěvníky z těchto nejcennějších míst vykazuje. Jen o víkendu udělila desítku pokut.  

Hazardéři ničí vzácný kus přírody

„Je nepochopitelné, kolik skialpinistů a snowboardistů vědomě porušuje zákazy vstupu mimo trasy v nejcennějších lokalitách chráněné krajinné oblasti a nerespektuje doporučení horské služby jen pár hodin po takové tragédii,” kritizuje chování dobrodruhů Petr Šaj z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Svou jízdou v zakázaných oblastech hranami lyží ničí množství odrůstajících mladých stromků a ruší chráněné druhy živočichů ve velmi náročném zimním období. “Naši strážci je na to upozorňují, řada lidí ale doporučení bohužel nerespektuje,” dodal Šaj.

Nechoďte mimo značenou trasu

Základním a společným pravidlem pro pěší, skialpinisty, běžkaře, snowboardisty a další je podle ochranářů respektovat celoroční zákaz vstupu mimo značené trasy v národních přírodních rezervacích. Při dodržení tohoto pravidla se turisté vyhnou i nebezpečným lavinovým katastrům.  Současně také platí ustanovení lesního zákona, kde je v lesích zákaz pohyb mimo lesní cesty a značené trasy na lyžích, stejně jako na kole či saních.

V nejexponovanějších oblastech bude i nadále posílena strážní služba, včetně kombinovaných hlídek s Policií ČR.

„Doporučení je jednoduché – plánovat výlet s rozumem, s ohledem na aktuální situaci a své schopnosti a možnosti. V Jeseníkách je velké množství značených tras, lesních cest mimo rezervace i aktuálně nevyužívaných sjezdovek, kde lze vyrazit na skialpové túry,“ uzavřel Šaj.

Zdroj a foto: AOPK ČR

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*