Jeseníky se staly rájem sokolů. Už vyvedli 350 mláďat, hlásí ochranáři

samice sokola stěhovavého z Jeseníků

Jeseníky se staly rájem sokolů, zahnízdili zde už po dvaadvacáté. Od roku 2001 opustilo jesenická hnízda na 350 mláďat. Jen letos jich bylo 28, informovali ochranáři.

„Počet vyvedených ptáků sice meziročně kolísá, ale z pohledu stability populace je důležitější výrazně neklesající počet hnízdících párů. Těch je již pátým rokem v Jeseníkách kolem dvaceti,“ uvedl Petr Šaj z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK).

Při monitoringu a ostraze sokolích hnízd pomáhají ochranářům dobrovolní spolupracovníci i fotopasti s okamžitým přenosem. “Díky nim máme obrovské množství jedinečných informací ze života sokolích rodin. Pro představu – na jedno hnízdění je to zhruba sto tisíc snímků. Díky nim jsme zaznamenali na jedné čtvrtině hnízd predaci kunou. Ta je nejobvyklejším přirozeným predátorem sokolích hnízd v Jeseníkách,“ vysvětluje ornitolog Tomáš Pospíšil, spolupracovník AOPK.

Získané informace ochranáři využívají k ochraně sokolů, kteří stále patří mezi ohrožené ptáky. „Vedle přirozených faktorů jako je predace, povětrnostní vlivy či vnitrodruhová konkurence, je velmi důležitým až limitním faktorem zabezpečení klidného průběhu hnízdění ze strany člověka, hospodáře i tolerantního návštěvníka hor,“ zdůraznil Petr Šaj.

Na místa hnízdění upozorňují tabule

Jeseníky s okolím jsou dnes nejvýznamnější sokolí oblastí na Moravě. Sokoli tu většinou nehnízdí na výrazně turisticky či lezecky frekventovaných místech. Na rozdíl od chráněné krajinné oblasti Broumovsko či národního parku České Švýcarsko tak státní ochrana přírody nemusí přistupovat k zásadnímu omezování vstupu návštěvníků.

Místa, kde je větší riziko rušení sokolů návštěvníky hor, jsou označena tabulemi s vysvětlením a hlídána členy dobrovolné stráže přírody. “V Jeseníkách a nejbližším okolí již opakovaně obsazují sokoli přibližně dvacet skalních lokalit, kde hnízdí přímo na římsách či ve starých krkavčích hnízdech,” doplnil Petr Šaj.

Ve druhé polovině minulého století počty sokolů drasticky poklesly, především kvůli nadměrnému používání pesticidů a dalších chemikálií v zemědělství. Postupně se do naší krajiny díky důsledné ochraně vracejí.

Zdroj a foto: AOPK ČR

Související články

Přečtěte si  Výstava i instalace památeční lavičky připomenou v Přerově nedožité 80. narozeniny zpěváka Pavla Nováka

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*