Jeseníky zažívají sokolí rok, letos vyvedli rekordní počet mláďat

Letos opustilo hnízda v Jeseníkách a nejbližším okolí nejvíce sokolích mláďat v novodobé historii. Sokoli opakovaně obsazují již přibližně dvacet skalních lokalit, kde hnízdí přímo na římsách či ve starých krkavčích hnízdech.

V letošním roce tu zahnízdilo 21 párů sokolů, z hnízd vylétlo 41 mláďat. Je to přesně o deset ptáčat více než v doposud nejúspěšnějším roce 2014. Počet vyvedených mláďat meziročně kolísá, ale z pohledu stability populace je důležitější počet hnízdících párů. Jeseníky s okolím (Rychlebské hory) jsou dnes jednou z nejvýznamnějších sokolích oblastí v celé republice.

Vedle rekordu v počtu mláďat byla letošní sezóna specifická také tím, že byla velmi dlouhá. Rozdíly ve stáří mláďat byly až jeden měsíc. “Pravděpodobně se na tom podepsalo i chladné a deštivé jarní počasí. Proto byl časově náročnější i monitoring a ostraha hnízdních lokalit, protože se vyvádění některých mláďat posunulo už do období vyšší turistické návštěvnosti,“ vysvětlil Petr Šaj z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Také v letošní sezóně byly k monitoringu a ostraze sokolích hnízd využívány fotopasti s okamžitým přenosem. Díky nim mají ochranáři velké množství jedinečných informací ze života sokolích rodin, které se následně snaží využít i k jejich ochraně.

Sokolí mláďata z Jeseníků

Úspěšnost hnízdění závisí i na člověku

Podle ochranářů sehrává v počtu hnízdících párů podstatnou roli člověk. “Víme, že vedle přirozených faktorů snižujících pravděpodobnost zdárného vyvedení mláďat, jako jsou predace, povětrnostní vlivy či vnitrodruhová konkurence, je velmi důležitým až limitním faktorem zabezpečení klidného průběhu hnízdění ze strany člověka, hospodáře i tolerantního návštěvníka hor,“ zdůraznil Šaj.

V Jeseníkách sokoli většinou nehnízdí na výrazně turisticky či lezecky frekventovaných místech. Na rozdíl od chráněné krajinné oblasti Broumovsko či národního parku České Švýcarsko tak podle Šaje státní ochrana přírody nemusí přistupovat k zásadnímu omezování vstupu návštěvníků. “Spíše výjimečně jsou některá místa označena tabulemi s vysvětlením a hlídána členy dobrovolné stráže přírody,” doplnil ochranář.

Zdroj: AOPK ČR, foto: Petr Šaj

Související články

Přečtěte si  Aktuální situace v povodí Moravy: Zlínský kraj hlásí až 69 mm, hladiny toků stoupají

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*