Jihlava ruší domovníky, nedostane na ně peníze od státu

Ministerstvo vnitra oznámilo, že letos nevypíše dotační program na podporu prevence kriminality. Skončí tak podpora domovníků. Jihlava kvůli tomu od února projekt přeruší. Asistenti prevence kriminality při městské policii ale budou pokračovat.

O projektu domovníků v Jihlavě jsme už dříve psali v tomto článku.

Projekt na podporu domovníků v problematických lokalitách, jehož cílem bylo ušetřit peníze za opravy domů po neshodách s nájemníky, se Jihlava rozhodla po půlročním testování prozatím přerušit. „Nebudeme pokračovat v projektu, když ho nemáme z čeho zaplatit, asistenti prevence kriminality se ale u městské policie velmi osvědčili a byla by škoda zastavit i jejich fungování,“ uvedl jihlavský radní pro oblast sociálních věcí Daniel Škarka.

Podle jeho slov se předpokládá podpora asistentů z programů Evropské unie, proto chce město dočasné období bez dotačních peněz překlenout z vlastních prostředků. „Také v případě domovníků se snad k podpoře vrátíme, protože jakmile se objeví nějaký dotační zdroj, budeme chtít jejich činnost obnovit,“ doplnil jihlavský radní.

Preventisté dohlíželi na pořádek v městských bytech

V rámci pilotního projektu „Domovník preventista – 2021“ platila Jihlava od léta 2021 dva domovníky, kteří dohlíželi na dodržování pořádku ve dvou bytových domech města na ulici Komenského a v ulici Malátova a v jejich okolí. „Komunikovali s nájemníky a tím předcházeli trestné činnosti a přestupkovému jednání. Působili preventivně i proti sociálně patologickým jevům,“ uvedl Škarka.

Činnost asistentů prevence kriminality v Jihlavě byla zahájena v květnu 2020 a podle vedení města mají asistenti za sebou už více než jeden a půl roku úspěšné práce. Pomáhají nejen městské ale i státní policii s dohledem na bezpečnost v centru města a svými preventivními kroky přispívají ke snižování výskytu trestných činů. “Monitorují veřejný pořádek a budují důvěru uvnitř komunity osob žijících v problémových lokalitách,” dodal radní.

Zdroj a foto: město Jihlava

Související články

Přečtěte si  Důl Frenštát bude do konce léta definitivně zasypán. Na místě vznikne "chytrá vesnice"

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*