Jihlava se vrací k domovníkům, budou bdít nad pořádkem

Jedním z domů, kde bude působit domovník preventista, je nedávno opravený dům na Komenského 27.

Jihlava spouští pilotní projekt domovníků, budou se starat o dodržování pravidel v domech vlastněných městem. Zatím zaměstná dvě osoby. Pokud se novinka osvědčí, rozšíří počty.

Realizací projektu chce Jihlava docílit zvýšení bezpečnosti a veřejného pořádku ve vybraných lokalitách takzvanou „řízenou samosprávou“ domu. Podle vedení města má zřízení domovníků vést dodržování jasně definovaných pravidel chování tak, aby nemuselo docházet k opakovanému vynakládání prostředků nutných na nadstandartní údržbu objektů.

Domovníci budou vykonávat dohled nad dodržováním pořádku v bytovém domě a jeho bezprostředním okolí, komunikovat s nájemníky a tím zároveň předcházet trestné činnosti, přestupkovému jednání, dále provádět prevenci trestné činnosti a sociálně patologických jevů,” uvedl jihlavský radní Daniel Škarka.

Domovníci budou podle něj spolupracovat také na zlepšení situace v oblasti potřeby řešení bytové nouze pro znevýhodněné osoby ve městě. Jejich úkolem bude rovněž komunikovat v mimořádných situacích s asistenty prevence kriminality a městskou policií, případně Hasičským záchranným sborem.

Po pilotní fázi může dojít k rozšíření

Projekt bude realizován jako pilotní ve druhé polovině roku 2021 ve dvou bytových domech v majetku města. Konkrétně se jedná o domy na Komenského ulici č. 27 a Malátově č. 3, 5. “V případě úspěšnosti realizace projektu v tomto roce se předpokládá jeho pokračování i v dalších letech. Pokud se tato forma řešení bezpečnosti a veřejného pořádku v bytových domech osvědčí, může dojít k rozšíření i na další problémové bytové domy města Jihlavy,” doplnil Škarka.

Zdroj a foto: město Jihlava

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*