Jihlava sčítá osoby v bytové nouzi. Lidem s prokazatelnou motivací nabídne sociální bydlení

Centrum západní Moravy Jihlava

Jihlava chce pomoct lidem v bytové nouzi. Tento týden 25. listopadu až 1. prosince probíhá jejich sčítání. Domácnostem, které mají prokazatelnou motivaci pro bydlení, se nabídnou městské byty.

Město se připravuje na pomoc ohroženým domácnostem

V rámci přípravné fáze projektu „Bydlení především: Testování konceptu Housing First v Jihlavě“ proběhne ve dnech 25. listopadu – 1. prosince tzv. registrační týden. Jedná se o sčítání osob a rodin v bytové nouzi na území města Jihlavy za účasti dobrovolníků a sociální pracovníků.

„V uvedeném týdnu budou oslovovat osoby a rodiny v bytové nouzi v Jihlavě a vyplňovat s nimi dotazníky sledující povahu a závažnost bytové nouze. Veškerá data budou skladována podle zásad ochrany osobních údajů a informace o ohrožení nebudou identifikovatelná s konkrétní osobou či rodinou,“ uvedl radní města Daniel Škarka.

Během registračního týdne se zájemci o účast v projektu mohou přijít sami zaregistrovat a vyplnit dotazník do zasedací místnosti odboru sociálních věcí Magistrátu města Jihlavy na adrese Vrchlického 16, kde bude přítomen sociální pracovník.

Konečný výběr domácností proběhne losem

Sesbíraná data o osobách a rodinách v bytové nouzi v Jihlavě následně pracovníci projektu analyzují a připraví skupiny podle velikosti domácností. Členové Komise pro neziskovou a sociální oblast Rady města Jihlavy za přítomnosti notáře vylosují domácnosti, kterým bude nabídnut městský byt k pronájmu a intenzivní podpora sociálních pracovníků. Do losování budou zařazeny domácnosti, které mají prokazatelnou motivaci pro bydlení.

Od začátku ledna 2020 budou vybrané domácnosti postupně zabydlovány do městských bytů, kam budou docházet pracovníci Oblastní charity Jihlava a poskytovat zabydleným potřebnou podporu.

Housing First (Bydlení především) je model systematického ukončování bezdomovectví rozšířený v západní Evropě. Po testovací fázi zmapování ohrožených domácností a lidí bez domova následuje samotné spuštění projektu, jehož cílem je účinně omezit bezdomovectví pomocí poskytnutí sociálního bydlení. Mezi další moravská města, která se inspirovala modelem Housing First patří, patří Brno a Ostrava.

Zdroj: město Jihlava, foto: jihlava.city.cz

Související články

Přečtěte si  Města lákají na Den architektury. Ve Zlíně vás provedou baťovým areálem, v Uherském Hradišti zase nemocnicí

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*