Jihlavský Landscape festival skončil: některé umělecké instalace obohatí veřejný prostor města

Landscape festival uzavřel svůj letošní program koncem září, přičemž se zaměřil na diskuzi o možnostech veřejného prostoru v kontextu umění a architektury. Jihlavský veřejný prostor obohatil o soubor uměleckých a architektonických instalací, které byly během léta jeho nedílnou součástí. Ačkoli většina instalací byla na začátku října odstraněna, některé z nich, jako je Památník odsunutým německým občanům Jihlavy, zůstaly až do konání Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů.

Jsou také počiny, které byly v dialogu s vedením města vyhodnoceny jako perspektivní i do budoucna. „Nejspíš nejpopulárnější z nich je Kruh pro Bohuslava – struktura výrazné barvy, určená k pobytu a hře, kterou si oblíbily zejména děti, užívající prostor parku M. R. Štefánika. Struktura na místě zůstane, dokud to bude její technický stav umožňovat,“ uvedla Lucie Poláčková z Útvaru městského architekta. Právě ten společně s Bránou Jihlavy umístění instalací s autory konzultoval.

Nedaleko od Kruhu pro Bohuslava, v sídlišti U Pivovaru, zůstala experimentální Zahrádka – soubor záhonů, které byly osázeny zeleninou, ovocem, květinami i keři. Obyvatelé okolních domů se ze své iniciativy o zahrádku starali a chtěli by v tom pokračovat i dalších letech. „Bude ale zapotřebí vyřešit problém se zdrojem vody, protože panelové domy mají bohužel vnitřní svody dešťové vody a jejich vývod tak, aby se dala využít k zálivce, by vyžadoval stavební zásah. V blízkosti Zahrádky byla umístěna nádrž na užitkovou vodu a tuto sezónu byla několikrát doplněna. Zda se najdou finance na její doplňování i v příštích letech bohužel dosud není jasné,“ doplnila Poláčková.

Zahrádka v sídlišti U Pivovaru

Jako dar městu Jihlava zůstal v Parku Legionářů mobiliář od firmy ICE, vytvořený prostřednictvím progresivní technologie 3D tisku z betonu. Součástí sestavy jsou také vojenské zábrany, které firma produkuje pro vojenské účely – k tomu odkazoval také název instalace Between Conflicts 2023 Jihlava.

Lidé budou moci také nadále procházet Stezkou zeleného muže, která propojila formou dubových stupňů prostor parku U Koželuhů s ulicí Zahradní. I nástěnná malba, která ozdobila nevzhlednou zeď v průchodu z ulice Matky Boží na Minoritské náměstí, zde bude kolemjdoucí těšit i nadále. O budoucím možném umístění skulptury z hokejek Wir schaffen das v rámci nově budované arény probíhají jednání.

Stezka zeleného muže

Reakce veřejnosti na festival byly na různé, kladné i záporné. „Věříme, že se poslání festivalu podařilo naplnit a zvýšit zájem lidí o problematiku veřejného prostoru Jihlavy,“ dokončila Poláčková.

Přečtěte si  Devadesátimetrový jezevčík, který mění barvu. Umělecké dílo studentů oživilo cyklostezku v Jihlavě

Autor: red Zdroj a foto: město Jihlava

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*