Jihomoravský kraj zřejmě nakonec opraví domov pro seniory v Hodoníně, který vážně poničilo tornádo

Domov pro seniory, známý jako S-centrum v Hodoníně se stal jedním ze symbolů skázy po řádění tornáda v loňském roce. Vlastník centra Jihomoravský kraj původně rozhodl, že objekt je natolik poškozen, že se jej nevyplatí opravit a rozhodl se vybudovat nové centrum v Rohatci. Situaci ale zřejmě změní aktuálně nastavené podmínky státní dotace. Jihomoravští radní tak uložili odboru investic ve spolupráci s odborem sociálních věcí zpracovat návrh možností k realizaci původního záměru obnovy a modernizace S-centra v Hodoníně.

„Po jednání s ministerstvem pro místní rozvoj jsme se dozvěděli novou informaci, že v rámci dotačního programu obnova území po tornádu nemůžeme postavit plánovaný domov se zvláštním režimem pro seniory v Rohatci, proto zvažujeme návrat k původnímu záměru obnovy a modernizace poničeného S-centra,“ řekl hejtman Jan Grolich. „S ohledem na dnešní ekonomickou situaci si kraj nemůže dovolit připravovat tak velký projekt v Rohatci bez základní jistoty dotační podpory ze strany státu,“ dodal Grolich.

„Než dojde k obnově kapacity sociální služby Domova se zvláštním režimem na Hodonínsku, zajistili jsme větší podporu pro neformální pečující vyhlášením dotačního programu na podporu terénní péče v rámci území zasaženého tornádem. Ten nabízí zájemcům pomoc a péči o jejich blízké v domácím prostředí,” doplnila radní pro sociální a rodinnou politiku Jana Leitnerová.

S-centrum fungovalo 20 let

S-centrum se stavělo jako domov pro seniory před 20 lety, kdy zde byli umístěni lidé převážně samostatní a ve větší míře soběstační. V době tornáda tato příspěvková organizace poskytovala už 2 služby (domov pro seniory – 35 lůžek; domov se zvláštním režimem DZR – 106 lůžek). Na základě toho Zastupitelstvo JMK loni v červnu rozhodlo, že od 1.1.2022 tam bude pouze služba domov se zvláštním režimem, kde jsou klienti imobilní, případně s nějakou formou demence, a nároky na péči jsou pro ně úplně někde jinde.

Autor: red Zdroj: Jihomoravský kraj Foto: FB stránky S-centra Hodonín

Související články

Přečtěte si  Otevírá se moderní aquacentrum v Kyjově. Kromě bazénů nabízí také tobogán, saunový svět a relaxační zónu

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*