‘Kameny zmizelých’ připomínají oběti holokaustu. V Ostravě jich několik přibylo

Kameny zmizelých (Stolpersteine)

V ulicích Ostravy byly položeny další ‘kameny zmizelých’. Mosazné destičky připomínají jména obětí holokaustu, datum jejich narození a úmrtí v koncentračních táborech.

Devět nových připomínek lidí, kteří v Ostravě žili, se nachází v ulicích 28. října 105, Tyršova 1683,  Myslbekova 528 a Nádražní 173.

Iniciativa přišla z Londýna

V Kingstonu u Londýna ve Velké Británii má sídlo sdružení Ostravaci, což jsou potomci židovských rodin, pocházejících z Ostravy, kteří se kvůli druhé světové válce z města vystěhovali, ale nechtějí zapomínat na kořeny svých rodů. Již v roce 2010 se poprvé obrátili na statutární město Ostravu se žádostí o souhlas se zřízením Stolpersteine (kameny zmizelých).

Tyto destičky se umísťují do chodníků před domy, v nichž dotyčné oběti holocaustu před válkou žily. Výrobu destiček a jejich usazení zajistili na své náklady zřizovatelé. Smyslem pokládání Stolpersteinů je připomenout bývalé spoluobčany, kteří tak neupadnou nenávratně v zapomnění. Navíc kdo si chce přečíst text na mosazné destičce, musí se k tomu sklonit a tak vzdává čest jejich památce. Stovky takovýchto kamenů již byly rozmístěny například v Brně.

Autorem a tvůrcem kamenů pan Günther Demnig z Halle, náklady a výrobu a instalaci hradí potomci zesnulých. V Ostravě byly tyto kameny poprvé položeny v roce 2010, podruhé se tak stalo v roce 2015 a v letošním roce přibylo dalších 9 Stolpersteinů. Celkově je na území Ostravy šedesát kamenů zmizelých.

Zdroj a foto: město Ostrava

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*