Hyberbarická komora v Ostravě oslavila 56 let, stále je jedinou na Moravě

Hyperbarická neboli dekompresní komora slouží pro pozvolnou změnu tlaku. Provoz té v Městské nemocnici Ostrava byl zahájen 9. září 1965. Bezprostředním podnětem pro její vybudování bylo důlní neštěstí. Příští rok projde celé pracoviště modernizací.

Zařízení bylo první v tehdejším Československu a třetí v Evropě, po Amsterdamu a Glasgow. Desetimístná komora vážící padesát tun je kapacitně i hmotnostně jedním z největších léčebných zařízení tohoto druhu v celé republice. Modernizace pracoviště by měla začít příští rok na jaře. Náklady na výstavbu nové budovy a nákup zdravotnické techniky včetně nové vícemístné hyperbarické komory by se měly pohybovat okolo 100 milionů korun.

Komora vznikla po důlním neštěstí

Bezprostředním podnětem k vybudování komory bylo důlní neštěstí, ke kterému došlo 7. 1. 1963 na dole Eduard Urx, při kterém na otravu sirovodíkem zemřelo devět horníků. Na zasedání havarijní komise zazněla informace, že při různých intoxikacích a těžkých úrazech může pomáhat léčba v hyperbarické komoře. Následovalo rozhodnutí, že se komora v Ostravě postaví. Zařízení je už ale zastaralé a také prostorově nevyhovující, proto se připravuje jeho obměna.

Podle primáře Centra hyperbarické medicíny Michala Hájka je na výstavbu nového centra nejvyšší čas. „Čekají nás obrovské změny, k dispozici budeme mít novou dvoupodlažní budovu. Vybavena bude nejen novým léčebným zařízením, ale také veškerým zázemím. Současné prostory, ve kterých fungujeme, jsou z šedesátých let minulého století,” vysvětlil Hájek. Součástí projektu je nákup nové vícemístné kvadratické komory, která bude vybavena také veškerou specializovanou zdravotní technikou pro ošetřování kriticky nemocných pacientů.

Pomoc pro široké spektrum pacientů

Modernizované pracoviště bude sídlit v novém objektu v těsné blízkosti stávající hyperbarické komory,která je stále jediným zařízením tohoto druhu na Moravě. Přes krček a koridor bude napojeno na ostatní pracoviště nemocnice. Dokumentace ke stavebnímu povolení a jeho udělení by mělo být realizováno letos na podzim. Termínem pro dokončení je závěr roku 2022.

Po modernizaci se kapacita nové hyperbarické komory navýší ze současných deseti na čtrnáct míst. V té stávající jsme rekordní počet pacientů ošetřili před pandemií v roce 2019, kdy jsme provedli necelých sedm tisíc léčebných zákroků. Od roku 2023 by počet pacientů i výkonů mohl narůst o zhruba třicet procent,“ doplnil primář Hájek.

Přečtěte si  Dny elektronové mikroskopie v brněnské Vaňkovce představí obří model želvušky

Pracoviště pomáhá širokému spektru pacientů. Léčba je využívána asi u 20 léčebných indikací a stavů. Jedná se o akutní i chronické indikace. Z akutních jsou to zejména dekompresní poranění u potápěčských nehod nebo vzduchové embolie do mozkových tepen, pak to jsou závažné akutní intoxikace oxidem uhelnatým, závažné infekce měkkých tkání či závažné drtivé úrazy končetin. Z chronických je to nejčastěji léčba pacientů s nehojícími se ulceracemi na dolních končetinách, zejména u cukrovky, a pak to jsou velmi často pacienti s takzvanou náhle vzniklou poruchou sluchu.

V celé České republice je celkem 13 hyperbarických komor. Na Moravě je jediná v Městské nemocnici Ostrava.

Zdroj a foto: Městská nemocnice Ostrava

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*