Kameny zmizelých poprvé ve Frýdku-Místku, připomenou pět obětí nacismu

Kameny zmizelých neboli Stolpersteine připomínají oběti nacismu. První byl položen do dlažby před třiceti lety.

Do dlažby Frýdku-Místku budou poprvé usazeny takzvané Kameny zmizelých. Připomenou pět obětí nacistického režimu, které kdysi ve městě žily.

Karel Pavlík, Antonín Vaculík, Heinrich Wolf, Julius Huppert, Anna Huppertová. Těchto pět osobností kráčívalo ulicemi Frýdku-Místku. Jejich tragický osud budou připomínat Kameny zmizelých. Do chodníků obou hlavních náměstí i některých ulic města nechá radnice vsadit kostky s mosaznou destičkou. Budou obsahovat údaje o obyvatelích, kteří na daných místech ve městě žili nebo pracovali.

„Stolpersteiny jsou v překladu kameny, o které je třeba klopýtnout, zavadit. Myslím si, že je důležité o tyto kameny, které jsou připomínkami hrůzných činů, občas zavadit pohledem. Destičky v místech, kde tito obyvatelé dříve působili, jsou alespoň malým zadostiučiněním. Faktem, že se na ně a jejich krutý osud nezapomnělo,“ uvedl náměstek primátora Jakub Míček. 

Slavnostní veřejné odhalení kamenů za účasti zástupců vedení města Frýdku-Místku se uskuteční 20. září, a to ve 12 hodin na frýdeckém Zámeckém náměstí a od 13 hodin na náměstí Svobody v Místku. Další dva kameny na připomínku Zigmunda Demnera a Herminy Demnerové nechají umístit ve Frýdku-Místku příbuzní obětí prostřednictvím Židovské obce.

Kameny zmizelých neboli Stolpersteine jsou projektem německého umělce Güntera Demniga. První kámen věnovaný oběti holokaustu nechal položit v roce 1992 v Kolíně nad Rýnem. Od té doby umělcova nadace nechává kostky instalovat po celé Evropě. Do České republiky se dostaly v roce 2008.

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*