Kláštery i divadlo. Tři kulturní projekty z jižní Moravy se dočkají významné podpory z Národního plánu obnovy

Jízdárna Louckého kláštera ve Znojmě, Mezinárodní centrum pro umělecké vzdělávání sv. Benedikta z Nursie v Rajhradě a Rozvoj kulturního centra CO.LABS v Brně – celkem tři kulturní projekty v Jihomoravském kraji získají letos mnohamilionovou dotační podporu z Národního plánu obnovy. Rozhodla o tom expertní komise Ministerstva kultury. 

„Je to mimořádná injekce pro kulturní dění na jihu Moravy. Poputuje k nám dotační podpora pro trojici projektů v celkové výši 185 milionů korun. Konkrétně obnova Jízdárny Louckého kláštera ve Znojmě získá 59,3 milionu korun, projekt Mezinárodního centra pro umělecké vzdělávání sv. Benedikta z Nursie v Rajhradě 61,3 milionu a Rozvoj kulturního centra CO.LABS v Brně podpoří dotace 64,3 milionu korun,“ vyčísluje podporu z Národního plánu obnovy náměstek hejtmana Jan Zámečník. V rámci regionu se o podporu státu ucházelo celkem 8 projektů.

Pro záměr obnovy Jízdáren Louckého kláštera ve Znojmě bylo žadatelem město. Zrekonstruovaný objekt bude mít pozitivní dopad na pořádání kulturních akcí ve městě, které tak získá sál až pro 800 lidí. Odpovídající prostory pro svoje představení či koncerty zde bude mít například také Základní umělecká škola Znojmo a další organizace a spolky ve městě. Znojmo totiž v tuto chvíli nedisponuje obdobným prostorem, kde by bylo možné provozovat aktivity kulturního a kreativního rázu. Kulturní sál za 103 miliony korun (bez DPH, podpora Národního plánu obnovy 70 %, zbytek bude financován městem) zde vznikne do poloviny roku 2025.

Centrum by mělo začít sloužit od podzimu 2025

V případě Mezinárodního centra pro umělecké vzdělávání sv. Benedikta z Nursie v Rajhradě o podporu zažádalo tamní benediktínské opatství. Cílem projektu za celkových 61 milionů korun (dotace bude 100 %) je rekonstrukce bývalého objektu prelatury v benediktinském klášteře Rajhrad pro účely tvůrčího vzdělávání v oblasti umění, restaurování významných památek, kulturně historického dědictví četně památek písemných. Záměrem je představit klášter jako významnou kulturní a vědeckou instituci. Například studenti oborů jako je restaurátorství, výtvarné umění nebo fotografie získají prostor pro odborné přednášky, workshopy a programy. Digitalizace evropských kulturních fondů prostřednictvím fotografie, 3D skenování a vytvářením prostorových kopií zde nalezne prostory pro uložení. Součástí projektu je například i vytvoření knihovny z pozůstalosti historika umění prof. Miloše Stehlíka. Sloužit by měl od podzimu 2025.

Přečtěte si  Dynamický vývoj řeky takřka v přímém přenosu: Morava u Litovle změnila svůj tok

O podporu na projekt Rozvoj kulturního centra CO.LABS zažádalo divadlo a centrum nezávislé scénické tvorby v Brně BuranTeatr. Záměr v hodnotě 92,3 milionu korun (dotace, finanční spoluúčast města a organizace apod) v sobě zahrnuje rekonstrukci, modernizaci a plnou profesionální vybavenost stávajících i nových prostor již existujícího kulturního centra v Kounicově ulici a jeho přeměnu na kreativní centrum evropského formátu. Bude sloužit jako zázemí a prostor k práci a prezentaci živého umění pro umělce, umělkyně a umělecké kolektivy z kraje, ale také z celé České republiky. Centrum by mělo svoje brány otevřít do půlky roku 2025.

Autor: red Zdroj: Jihomoravský kraj Foto: Wikimedia Commons

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*