Komenského busta završila obnovu významné olomoucké školy

Zrestaurovaná bysta v olomoucké ZŠ Komenium

Základní škola Komenium prošla zásadní obnovou. Restaurátorské práce ve slavnostním sálu završilo odhalení busty Jana Amose Komenského. Za minulého režimu byl sál degradován na tělocvičnu a málem nenávratně zničen.

Práce probíhaly od roku 2016, prováděl jsem restaurátorský tým pod vedením akademického malíře Radomíra Surmy, který odmítl honorář za obnovu busty Komeského.

Busta velkého Moravana byla součástí majetku školy dlouhá desetiletí. Obdobně jako freskový sál byla ovšem i busta poškozená a znehodnocená dodatečnými amatérskými úpravami. Po letech, která restaurátoři trávili záchranou sálu, oslovila ředitelka školy Petra Romanovská Radomíra Surmu, zda by dokázal restaurovat i poškozenou bustu.

„Věděli jsme, že je pan Surma skutečný profesionál a tak jsem jej oslovila coby našeho dvorního restaurátora, jestli by stálo za to bustu opravit,“ vzpomíná ředitelka Romanovská. „Zjistil jsem, že je to odlitek velmi kvalitní sochařské práce, který byl ale hodně olámaný a podřený s nečitelnými nápisy s daty narození a úmrtí, s ulomeným nosem a dalšími škodami,“ popisuje Radomír Surma. Nakonec se rozhodl provést práci bezplatně jako sponzorský dar škole.

„Nejprve jsem sochu očistil a oloupal a skalpelem dočistil hrubý latexový nátěr. Pak jsem sádrou domodeloval chybějící olámané artefakty modelace, což se nejvíce týkalo nosu, draperie a hřbetů knih na podstavci. Zregeneroval jsem i nečitelné nápisy na dolním štítku,“ shrnuje restaurátor průběh práce.

J. A. Komenský a akademický malíř Radomír Surma

Předlohou bylo dílo významného sochaře

Následně ještě naimpregnoval změklou sádru pryskyřicí a opatřil ji patinací olejem, která imituje bronz. Teprve v průběhu práce Surma zjistil, jak významná práce byla předlohou olomouckého odlitku. „Autorem byl významný sochař druhé poloviny 19. století Josef Strachovský. Originál busty je v nizozemském Naardenu před muzeem Komenského,“ prozradil restaurátor.

Busta, na kterou už dnes může být škola pyšná, je umístěna ve vstupní hale. „Původně jsme s panem restaurátorem plánovali, že busta bude slavnostně odhalena hned po dokončení na jaře. Mělo se tak stát v březnu ke Dni učitelů. Tehdy ale nedovolovala epidemiologická situace, aby u toho mohli být i děti a učitelé, takže jsme se dohodli, že počkáme, až to možné bude,“ vysvětluje okolnosti odhalení busty olomoucký primátor Mirek Žbánek.

Přečtěte si  Důl Frenštát bude do konce léta definitivně zasypán. Na místě vznikne "chytrá vesnice"

Oprava poničeného sálu, kde byla za minulého režimu školní tělocvična, začala v roce 2016. V několika etapách byl nakonec sál opraven během čtyř let, přičemž značnou část uhradilo ze svého rozpočtu město, s částí pomohly dotace. Celkové náklady rekonstrukce a vybavení sálu mobiliářem činily 9,7 milionu korun. Sál je dnes podle primátora Žbánka chloubou nejen školy, ale celé Olomouce.

Zdroj a foto: město Olomouc

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*