Koncentrace kyanidu v Bečvě klesly na běžné hodnoty. Policie již ví, odkud do řeky vytekl

Podle rozborů vzorků vody z Bečvy a Moravy, které vodohospodářské laboratoře Povodí Moravy, s. p. odebraly ve dnech 23. – 25. 9., klesly koncentrace kyanidu na úroveň, která by již neměla představovat riziko pro vodní a na vodu vázaná společenstva. Policie případ šetří.

Z výsledků monitoringu v jednotlivých dnech jednoznačně vyplývá, že vlivem ředění a probíhajících přírodních procesů koncentrace kyanidů postupně klesaly až k hodnotám tzv. meze stanovitelnosti. K postupnému snižování koncentrace docházelo díky včasným manipulacím na jezech a zvyšováním odtoků z vodních nádrží Bystřička, Slušovice a Fryšták. Znečištění kyanidem, které postupovalo z Bečvy do Moravy, se tak podařilo dostatečně naředit. Monitoring dále ukázal, že ani další biologické a chemické ukazatele nedosahují v měřených profilech nadlimitních hodnot.

Po zvýšení odtoků z vodních nádrží přispívají ke zlepšení situace i dešťové srážky, které během pátku a soboty přecházejí přes území Moravy. Dešťové srážky navíc Povodí Moravy, s. p. využije k doplnění zásob vody v nádržích, které přispěly k likvidaci ekologické havárie.

Policie již zná místo, odkud se kyanid dostal do řeky

Výsledkem vyšetřování České inspekce životního prostředí bylo přesné určení konkrétní výpustě, kterou se do řeky smrtící kyanid dostal. Na tuto kanalizaci je napojeno hned několik firem. Na posun v případu v sobotu upozornil hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. Policie již převzala případ ekologické havárie od České inspekce životního prostředí.

Autor: red Zdroj: Hasiči Olomouc, Povodí Moravy


Placená inzerce:

Více na Šťovíček do Senátu Zadavatel: Moravské zemské hnutí Zpracovatel: Ariston PR

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*