Promotér mistrovství světa v závodech silničních motocyklů Dorna má představu, že od roku 2021 zvýší takzvaný zalistovací poplatek na dvojnásobek, tedy na devět milionů eur (asi 230 milionů korun). Uvedl to dnes na mimořádném zastupitelstvu náměstek brněnské primátorky. Primátorka města Brna řekla, že pokud by se naplnily tyto nejčernější scénáře a nedojednala by se se státem vyšší podpora než současných 55 milionů korun, město ani kraj by nemohly závazkům dostát a znamenalo by to nejspíš konec brněnské Velké ceny České republiky.
Město i kraj už letos peníze přidaly, nemusí to stačit
Zastupitelstvo dnes schválilo, že Brno dá na úhradu závazků letošní Grand Prix dalších 7,5 milionu korun. Stejnou částku možná vyčlení na úhradu zbylých závazků i kraj, který má ve čtvrtek řádné zastupitelstvo. Závody letos v srpnu počtvrté pořádal spolek kraje a města, který má s promotérskou společností Dorna smlouvu na pět ročníků. Promotérovi má doplatit ještě bezmála 20 milionů korun.
Většinu ze zalistovacího poplatku v aktuální výši 111 milionů korun uhradil spolek Dorně před závody a po nich. Dorna upozornila, že platbu zbylých téměř 20 milionů očekává do 20. září, jinak by mohl být v ohrožení příští ročník. Spolek ale nemá dostatek peněz, aby zaplatil Dorně a dalším menším věřitelům za služby.
Zastupitelé měli několik variant. První z nich byla zápůjčka od vlastníka Masarykova okruhu Automotodromu Brno případně zápůjčka od Brna, další variantou byla vyrovnávací platba ze strany Brna ve výši 7,5 milionu korun a poslední možností bylo podání insolvenčního návrhu na spolek. Zastupitelé nakonec zvolili druhou variantu s vyrovnávací platbou 7,5 milionu korun ze strany města. Zastupitelstvo zároveň vyzvalo vládu, aby se stala členem spolku pořádajícího GP, a premiéra České republiky vyzvalo, aby jednal se společností Dorna o financování dalších ročníků.
Stát chce naopak přispívat méně
Ten v reakci uvedl, že s majitelem licence komunikuje ministryně pro místní rozvoj. Dodal, že stát zachránil brněnský závod opakovaně a nyní chce dosáhnout toho, aby stát na závod přispíval méně než dosud, nikoli víc.
Pokud stejnou částku, jakou dnes schválilo zastupitelstvo, uvolní i kraj, bude mít podle primátorky spolek na úhradu závazků Dorně a dalším třem menším věřitelům, kterým má platit za služby. Jediným věřitelem zůstane Automotodrom Brno, který spolku pronajímá okruh. Se zástupci Automotodromu bude město a kraj jednat. Automotodrom před letošními závody slíbil, že se bude podílet na nákladech částkou pět milionů korun.
Problémy s hospodařením
Podle podkladů k zastupitelstvu skončilo hospodaření letošního ročníku na nule, když výnosy i náklady přesáhly 183 milionů korun. Město a kraj musely řešit problémy už při minulém ročníku, kdy akce skončila ve ztrátě 31 milionů korun. Způsobila ji nižší podpora ze strany státu, než jakou spolek očekával. Dostal 39 milionů, požadoval 100 milionů. Část loňské ztráty uhradilo město a kraj, zbytek pokryly peníze spolku, kde byly například i příjmy za lístky na letošní ročník. Tyto peníze tak chybí spolku v letošním roce.
Kvůli tomu kraj zvýšil pro letošní ročník podporu z 20 na 27,5 milionu a město z 10 na 17,5 milionu korun. Letos dal stát na Velkou cenu 55 milionů, stejná částka by měla být i příští rok, kdy se zalistovací poplatek zvedne na 120 milionů korun.
Velká cena České republiky silničních motocyklů, neboli Grand Prix ČR, je nejvýznamnější motoristický závod v tuzemsku, který se pravidelně koná v Brně. Pravidelně se pořádá od roku 1950. Dříve se závodilo na okruzích v západní části města. Od roku 1987 se Velká cena Brna jezdí na automotodromu nesoucí název Masarykův okruh. V poslední době trápí soutěž, která je součástí mistrovství světa, finanční problémy a reálně hrozí její zrušení.
Zdroj: ČTK, foto: pixabay.com
Buďte první kdo přidá komentář