Konec krajských SPZ? Ministerstvo chystá nové registrační značky, došly kombinace

Příklad současné registrační značky

Před dvaceti lety nahradily okresní kódy na registračních značkách ty krajské. Nové kombinace ale začínají zvláště ve velkých krajích docházet a ministerstvo dopravy hledá nový způsob značení vozidel. Chce podniknout první kroky k zavedení celostátní značky.

Na začátku nového systému platilo, že se značka mění vždy, když se majitel přestěhoval na území jiného kraje nebo auto přepsal na jiného majitele. Po zrušení této povinnosti se systém výrazně rozvolnil, v autě s jihomoravskou registrační značkou B proto může jezdit třeba celoživotní obyvatel Prahy.

U pěti nejlidnatějších krajů se už dnes musí přidávat na třetí pozici místo čísla další písmeno. V případě Prahy tento formát došel až k řadě 9AZ a je tedy blízko vyčerpání.

Podle mluvčího ministerstva dopravy Františka Jemelky se zatím může přistoupit k posunu písmena. „Praha může přistoupit k tomu, že písmeno posune na další místo v rámci kombinace,” citovala Jemelku veřejnoprávní Česká televize. Značka by tak mohla mít například podobu 11A 1234.

Připravujeme celostátní značku

Naznačené řešení by však podle Jemelky bylo pouze dočasné. „Cílem ministerstva dopravy je v dlouhodobém horizontu několika let navrhnout a do příslušné vyhlášky zakomponovat celostátní značku,“ avizoval podle České televize mluvčí. Registrační značky by v novém systému neměly spojitost s dílčí částí republiky.

Martin Leška, sběratelů a místopředseda Sdružení přátel značek, se srovnávání tuzemského systému se zahraničními věnuje dlouhodobě. „Nejvíc problematické je míchání číslic a písmen v rámci bloků. Rakušané důsledně dodržují pravidlo, že mají písmeno pro okres, následuje mezera vyplněná zemským znakem a skupina číslic, pak písmeno oddělené mezerou,“ připomněl podle veřejnoprávního média Leška.

Označení pro země Čechy, Moravu a Slezsko se na území České republiky používalo mezi lety 1906–1953. Postupně přibyly také kódy pro okresy, které byly v roce 2001 nahrazeny těmi krajskými.

Pokud by se Česká republika inspirovala například Rakouskem a společně se zemským zřízením zavedla stejný styl značení, mohla by vzniknout třeba značka “BM – Morava se znakem – 74KT” označující auto z okresu Brno-město.

Příklad registrační značky v Rakousku

Autor: pjk, foto: Wikimedia Commons

Související články

Přečtěte si  Veletrh URBIS 2024 se zaměří na zavádění inovací v oblasti veřejné správy, energie a dopravy

Doporučujeme


2 Comments

  1. “Registrační značky by v novém systému neměly spojitost s dílčí částí republiky.”
    Opět se vymýšlí typicky česká centralistická cesta – něco jako “malý” státní znak. Je to znak – a není to znak.
    Co bylo špatného na značkách s dřívějšími menšími okresy, když už ne přímo rakouská (okres-země), německá (1-3 písmenný územní kód) nebo švýcarská (kanton) cesta?
    Ve všech státech má registrační značka automobilu nějaký významový kód, blíže označující území, kde je vozidlo registrováno.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*