Končí výroba krojovaných panenek v Uherském Brodě, Lidová tvorba neustála krize

Lidová tvorba z Uherského Brodu končí s výrobou krojovaných panenek. Končí tak tradice trvající 85 let. Podnik neustál souběh útlumu turismu, pandemie covidu a zdražování energií.

Krojovaná panenka v plexisklové krabičce svého času nechyběla snad v žádné domácnosti na Slovácku. Dodnes zdobí sekretáře u prarodičů. Po 85 letech končí jejich výrobu Lidová tvorba – družstvo umělecké výroby v Uherském Brodě. Podnik aktuálně doprodává zásoby.

Podle vedení Lidové tvorby stojí za koncem výroby krojovaných panenek vícero důvodů. V posledních letech dochází k úpadku turismu a lidé ze zahraničí si už panenky nekupují. Problémy ještě zesílila covidová pandemie a poslední kapkou bylo prudké zdražení elektřiny.

Ještě v roce 2000 tady pracovalo na šedesát lidí. Dnes panenky šijí poslední dvě ženy. Jedná se zároveň o jeden z posledních případů stoprocentně ruční práce.

Panenky slavily úspěch na zahraničních výstavách

Družstevní podnik na ruční výrobu krojovaných panenek vznikl Uherském Brodě v roce 1936. Pro výrobu panenek postavil v 50. letech třípatrovou budovu. Dnes zeje velká šicí dílna s několika místnostmi prázdnotou. Výroba se soustředí už jen na menší panenky a panáčky. Poslední větší kusy postupně mizí ze skladu.

Krojované panenky z Moravy zaznamenaly úspěch hned od začátku výroby. Oblibu získaly na světové výstavě v Paříži i na exhibicích v USA či Japonsku. V dobách největší slávy našla v Lidové tvorbě práci až stovka zaměstnanců. Zprvu se panenky vyráběly ze dřeva, po druhé světové válce z PVC či porcelánu.

Kroje se na malá tělíčka šila ručně. Šičky přitom spolupracovaly s etnografy, aby odpovídaly jednotlivým národopisným oblastem. Výroba začínala se třemi základními kroji – uherskobrodským, nivnickým a boršickým. Postupně přibyly desítky dalších, nejen z Moravy, ale i ze Slovenska a Čech.

Krojované panenky si mohou zájemci prohlédnout na výstavě v Muzeu Jana Amose Komenského v Uherském Brodě. Výstava zvaná Zveme vás na krojový bál potrvá do konce září. Ukazuje celkem přes 500 panenek. Většina z nich pochází z brodské Lidové tvorby, zbytek ze soukromých sbírek nebo muzejního depozitáře.

Autor: pjk, zdroj: Lidová tvorba, foto: město Uherský brod

Související články

Přečtěte si  Start nové sezóny v Horáckém divadle: Premiéry, bezbariérové lóže a inovace v hereckém souboru

Doporučujeme


2 Comments

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*