
Brno začíná v tomto týdnu stavět zcela novou dotřiďovací linku na separovaný plast a papír. Budou ji obsluhovat stroje. Na rozdíl od všech ostatních linek v republice, dosud založených na ručním třídění. Dotřiďovací linka s automatickým provozem za 330 milionů korun by mohla zahájit provoz již začátkem roku 2023.
„Přestože v některých evropských zemích takovéto linky fungují již delší dobu, v České republice jde zatím o naprosto unikátní projekt, s přesahem výrazně za hranice naší metropolitní oblasti, uvedl 1. náměstek brněnské primátorky Petr Hladík. Nová linka zvýší kapacitu i úspěšnost vytřídění.
“Probíhající investici vidím jako jeden ze strategických projektů, který nám pomůže maximalizovat efekt recyklace a nakládání s odpady postaví na kvalitativně vyšší úroveň. Do cirkulární ekonomiky se dostane mnohem více znovu využitelných komodit. Očekáváme, že nová linka ročně roztřídí sedm tisíc tun plastu a osm tisíc tun papíru,“ doplnil Hladík. Stávající dotřiďovací linka loni zpracovala 4 tisíce tun plastu a 6,5 tisíce tun papíru, a je tak na hraně kapacity.
Objem separovaného odpadu každým rokem roste a zpracovatelská kapacita staré linky by již brzy nestačila reagovat na jeho další zvyšování. „Množství plastu se každých pět let zdvojnásobuje. Před deseti lety SAKO Brno svezlo z ulic Brna 994 tun plastu, loni již necelé 4 tisíce. V některých lokalitách již pomalu nestačí ani každodenní sběr,“ popsal situaci Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno.
„Veřejnost si to moc neuvědomuje, ale dotřiďování odpadu dosud probíhá ručně. Je to náročné, nedostatečně efektivní a někdy i chybové. Dotřiďovací linka s automatickým provozem zvládne vytřídit mnohem širší spektrum plastů v takové kvalitě i kvantitě, na níž lidský faktor prostě nemůže dosáhnout,“ vysvětlil Leder.

Větší kapacita i přesnost
Technologie nové linky zvládne vytřídit až 4,5 tuny odpadu za hodinu. Automatická linka rozpozná plasty podle tvaru, složení, a dokonce i barev a rychle a účinně je roztřídí. V lince bude zabudována také soustava bubnových, optických a balistických strojů pro separaci železných a neželezných kovů, umožňující například sběr plechovek, víček, či konzerv. Výkonný lis s kapacitou 6 tun za hodinu slisuje roztříděný plast a papír do balíků určených k dalšímu zpracování. Součástí linky bude i drtič polystyrenu.
Stavba automatické dotřiďovací linky potrvá přibližně jeden rok. „Letos jsme získali stavební povolení, vysoutěžili zhotovitele a vybrali dodavatele technologie. Nyní začínáme stavět. Předpokládám, že v únoru roku 2023 zahájíme zkušební provoz a poté přikročíme ke kolaudaci,“ dodal Leder.
Zdroj a foto: SAKO Brno
Ano – to je užitečná věc, o které píšu v komentáři zde:
https://zpravyzmoravy.cz/jak-snizit-ceny-energii-frydek-mistek-sazi-na-trideni-plastu-pomuze-univerzita/