Jak snížit ceny energií? Frýdek-Místek sází na třídění plastů, pomůže univerzita

Frýdek-Místek prohloubil spolupráci s ostravskou technikou.

Frýdek-Místek aktivně hledá řešení, jak do budoucna zajistit snížení cen za energie. Podle vedení města má být jedním z kroků výroba energie z plastového odpadu. S hledáním alternativních zdrojů pomohou odborníci z univerzity.

Město prostřednictvím městských společností DISTEP a Frýdecká skládka podepsalo memorandum s Vysokou školou báňskou-Technickou univerzitou Ostrava. “Jde o prohloubení spolupráce s tamními odborníky, kteří analyzují a vyvíjejí technologie pro vizi, v rámci které by Frýdek-Místek mohl být v budoucnu energeticky více soběstačný,” uvedla tisková mluvčí města Jana Musálková Jeckelová.

Místo dřevěného uhlí energie z odpadu

Cílem je podle ní nahrazování fosilních zdrojů alternativními a trvale udržitelnými zdroji, soběstačnost města, nižší ceny pro obyvatele i minimalizace dopad na životní prostředí. Řešením, kterým se odborníci z VŠB-TUO zabývají, má být mimo jiné technologie pro zpracování plastového odpadu pomocí takzvané pyrolýzy a následná výroba energie.

„Hledání nových zdrojů je v současné situaci na trhu s energiemi nutností. Jednak je potřeba hledat způsoby šetrné k životnímu prostředí, jelikož spalování současných fosilních paliv zapříčiňuje škodliviny v ovzduší. A také je nezbytné myslet na vyčerpatelnost přírodních zdrojů,” sdělil předseda představenstva městské společnosti DISTEP Jiří Čuda. Jak informoval, spolupráce mezi městskými společnostmi a akademickým sektorem nyní probíhá na úrovni zpracování studií jednotlivých postupů.

Princip pyrolýzy je velmi starý, využívá se například u výroby dřevěného uhlí. Podstatou je rozklad materiálu za vyšší teploty bez přístupu volného kyslíku. Vzniklé produkty lze následně využít také pro výrobu tepelné energie.

Zdroj a foto: město Frýdek-Místek

Doporučujeme


1 Comment

  1. Kde je v článku kromě nadpisu zmínka o třídění?
    Lidé sami o sobě třídí jen neochotně a často skončí vše v komunálním (smíšeném) odpadu.
    V čem je problém zavést ve větším měřítku třídírny? Dnes by mohly být i automatické – většina různorodých složek se dá separovat.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*