Konec snu? Ještě ne. Blansko stále může pomýšlet na postup do druhé ligy

Po ukončení neprofesionálních soutěží zavládlo v Blansku zklamání, ale šance na postup stále žije.

Koronavirus utlumil veškeré sportovní dění v republice a ukončil všechny amatérské fotbalové soutěže. To byla velká rána také pro fotbalisty Blanska, kteří se na jaře chtěli pokusit vybojovat postup do Fortuna národní ligy.

Fotbalisté Blanska přezimovali na prvním místě MSFL. V prvním (a taky jediném) jarním kole sice prohráli 0:1 v Uničově, i tak ale stále měli dvoubodový náskok nad druhými Petřkovicemi a Frýdkem-Místkem. Další postupové boje se už ale na zelených pažitech kvůli koronaviru odehrát nestihly. „Bereme to jako skutečnost. Takové rozhodnutí jsme očekávali a považujeme ho za správné,“ uvedl předseda klubu Zdeněk Veselý. „Zklamání to určitě je, ale naše země se nyní nachází v takové situaci, že sportovní ambice musí ustoupit do pozadí a přednost musí dostat důležitější věci, především zdraví nás všech,“ dodal.

Blansko přes zimu hodně posílilo, získalo například Štefana Holiše nebo Harise Harbu, kteří klubu měli pomoct k postupu. „Mužstvo jsme přes zimu kvalitně doplnili a věřili jsme tomu, že postup vybojujeme,“ přiznal Veselý.

Místo postupové jízdy ale klub, stejně jako i další sportovní oddíly, musí řešit úplně jiné starosti. I v Blansku už se proto vedení klubu s hráči dohodlo na dočasném snížení odměn. „Ukončení letošní sezony a vůbec celá situace kolem koronavirové pandemie má samozřejmě negativní dopad na fungování klubů, my ale děláme všechna opatření, aby fungování našeho klubu neohrozila, ani se ho nějak zásadně nedotkla,“ věří předseda Blanska, které má i přes předčasné ukončení sezony stála naději, že se dočká posunu do Fortuna národní ligy.

Postup na úkor Vítkovic?

Nikdo zatím neví, co se bude dít dál, ale plán je takový, že by se měly dohrát dvě nejvyšší tuzemské soutěže. A pokud z druhé ligy sestoupí tým z Moravy, tak by ho v soutěži mělo nahradit právě Blansko. Takový scénář je nyní i docela reálný – na jednom ze sestupových míst Fortuna národní ligy jsou totiž Vítkovice, kterým na záchranu aktuálně schází čtyři body.

Je to trochu zvláštní situace, protože jinak vždy fandíme klubům z Moravy, aby se ve druhé lize zachránily a nyní je to najednou tak, že náš případný postup závisí na tom, jestli ze soutěže sestoupí moravský klub,“ poukazuje na současný stav Veselý, jenž jedním dechem dodal: „Netroufám si odhadovat, jak to dopadne. Nezbude nám nic jiného, než čekat.

Přečtěte si  Zbrojovku Brno posílí zkušený obránce z Guineje Simon Falette

Připravují se na obě varianty

Pokud by Blansko o soutěž výš skutečně postoupilo, museli by v klubu vyhodnotit, jak s touto situací naloží. „Protože postup do druhé ligy znamená vstup do profesionálního fotbalu, což je z pohledu povinností a podmínek, které je pro to třeba splnit, úplně jiný svět, než ve kterém jsme se dosud pohybovali,“ upozorňuje předseda Veselý, podle něhož je třeba klub na postup připravit po sportovní, ekonomické či organizační stránce. „A my jsme nyní v situaci, kdy nevíme, zda získáme právo postoupit. Nevíme ani, kdy se tuto skutečnost dozvíme,“ dodal.

V Blansku ale nezahálí a přemýšlí o možných budoucích scénářích. „Od tohoto týdne začínáme pracovat na přípravě klubu na novou sezonu a budeme ji zřejmě připravovat v obou variantách,“ uvedl Veselý. O tom, jaká cesta nakonec zvítězí, rozhodnou až další týdny a možná i měsíce.

Autor: pes Foto: FK Blansko

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*