Konec výluk v Brně: Do Lesnické a Starého Lískovce se vrátí tramvaje

Ulice Lesnická po rekonstrukci

V pondělí 20. září se do Lesnické ulice vrátí tramvaje, kompletní rekonstrukce pomalu blíží k závěru. Práce na kanalizaci a vodovodu jsou hotové, povrch vozovky a obnova chodníků skončí podle avizovaného termínu do konce listopadu. Tramvaje se vrátí i do Starého Lískovce, kde končí výluka spojená s pracemi v oblasti bohunického kampusu.

„Ačkoli se dnes nacházíme uprostřed stavby, pozvolna se život v Lesnické ulici vrací do normálního stavu. Prvním krokem je spuštění tramvajové dopravy od pondělí 20. září. Během dalších dvou měsíců proběhnou finální úpravy chodníků, zelených pásů a vjezdů a další dokončovací práce,“ sdělila brněnská primátorka Markéta Vaňková.

„Ve stanoveném termínu se podařilo dokončit kompletní rekonstrukci tramvajového svršku, trolejového vedení a napájecích kabelů. Zastávky Tomanova a Zemědělská jsou nově bezbariérové a vybavené elektronickými panely pro lepší informovanost cestujících o spojích a mimořádných událostech,“ vysvětlil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Během rekonstrukce dopravní podnik na půlkilometrovém úseku aplikoval moderní protihluková opatření, jako jsou pryžové bokovnice a antivibrační rohože. Díky maximálnímu využití výlukových opatření dopravní podnik navíc zrekonstruoval i 211 metrů dlouhou část Jugoslávské ulice v úseku Helfertova-Merhautova.

V návaznosti na rekonstrukci Lesnické ulice provede brněnský dopravní podnik ještě letos i úpravy tramvajové smyčky Zemědělská, kde vymění koleje, dřevěné pražce a aplikuje protihlukové prvky. Investiční akce provoz neomezí, přestup cestujících v zastávce Zemědělská bude zachován. Hotovo bude na konci října.

Od 20. září se s ukončením výluky na svou původní trasu vrátí tramvaj číslo 9 a noční linka N93. Linka 46 bude do konce října dočasně ukončena v zastávce Zemědělská a neobslouží tak zastávku Erbenova.  Oblastí bude nově projíždět tramvajová linka 7, která na své trase Lesná – Malinovského náměstí – Švermova poskytne náhradu za linky 11 (v oblasti Lesné a Černých Polí) a 10 (v oblasti Starého Lískovce), jejichž trasy jsou ovlivněny stavbou VMO Žabovřeská.

Tichý asfalt, nová kanalizace i výsadba stromů

Rekonstruovaná vozovka dostala takzvaný tichý asfalt, který snižuje hlučnost z dopravy. Změny k lepšímu se kromě řidičů dočkají i chodci, všechny chodníky v ulici projdou kompletním předlážděním. Vjezdy do přilehlých objektů včetně případných odstavných ploch u nemovitostí v ulici zůstávají zachovány, stejně tak se nezmění ani počet parkovacích míst.

Došlo také k rekonstrukci zdejší kanalizace a vodovodu. Obojí zde fungovalo bezmála sto let. „V současné době je již dokončena rekonstrukce kanalizace i vodovodu, probíhají práce na komunikačních plochách, po kterých bude následovat výsadba vegetace. Veškeré práce budou ukončeny v druhé polovině měsíce listopadu,“ doplnil generální ředitel Brněnských vodáren a kanalizací Jakub Kožnárek.

Přečtěte si  Stavební plány Zlína dostávají zelenou. Vláda schválila dotaci na obchvat Zálešné

Rekonstrukce zasáhla i do lipové aleje v ulici Lesnická. Celkem 29 stromů prošlo asanací.  Zahradníci alej doplní výsadbou 23 kusů habru obecného, 27 kusů javoru babyka a 21 kusů popínavého přísavníků trojcípého. Ulici také rozjasní záhony s trvalkami a další výsadba proběhne v ostatních ulicích městské části Brno-sever.

Celkové náklady na rekonstrukci tramvajové tratě, vodovodu a kanalizace přesáhly dvě milionů korun. Práce začaly v lednu letošního roku.

Končí i výluka tramvají do Starého Lískovce

Tramvaje na linkách 6 a 8 se po čtyřech měsících vrátí na své trasy a cestující svezou až na konečnou do Starého Lískovce. Uzel Osová, který prochází rekonstrukcí v rámci stavby nové tramvajové trati k Univerzitnímu kampusu, bude od 20. září 2021 opět průjezdný. 

Výluková opatření se od jara rozdělila na tři části. V květnu a červnu tramvaje 6 a 8 končily na Švermové. Ve druhé – prázdninové etapě – Dopravní podnik města Brna opravil i kilometr dlouhý úsek mezi zastávkami Krematorium a Švermova. Tramvaje linek 6 a 8 byly odkláněny k Ústřednímu hřbitovu a přepravu do oblasti zajišťovaly výlukové autobusové linky x6 a x8. Od září se na dvacet dní výluková opatření vrátila do jarní podoby, kdy tramvaje opět zajíždí do smyčky Švermova.

„Děkujeme cestujícím za trpělivost, kterou během všech fází výluk prokázali. Dobrou zprávou je, že se podařilo zrekonstruovat téměř kilometr tramvajové trati, jejíž původní stav byl nevyhovující. Trať je nyní připravena pro zvýšenou zátěž po dokončení tramvajové trati k Univerzitnímu kampusu, což předpokládáme na konci příštího roku,“ přislíbila primátorka Vaňková.

Zdroj a foto: DPMB

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*