Konec zkušeben na Kraví hoře? Brněnskou petici kontruje anketa

Likusové domky na Kraví hoře slouží hudebníkům, výtvarníkům i řemeslníkům.

Likusové domky na brněnské Kraví hoře mají nejistý osud. Vedení města je chce kvůli špatnému technickému stavu zbourat, proti jsou ale nájemníci zejména z řad umělců i řemeslníků. Vznikla petice na podporu zachování domků. Magistrát kontroval vyhlášením ankety.

Podle současné brněnské koalice vedl k záměru zbourat likusové domy na Kraví hoře jejich stavebně-technický stav. Uskutečněný průzkum měl odhalit nevyhovující podmínky. V konstrukcích byl dokonce nalezen azbest, což neumožňuje ponechat objekty v jejich současném stavu. Objekty jsou zároveň velmi energeticky náročné a mají zastaralou elektroinstalaci.

Z areálu takzvaných likusáků patří městu asi čtvrtina, kterou svěřilo do správy hvězdárně. Zbylou část vlastní brněnské Vysoké učení technické. „S univerzitou chceme jednat o společném postupu, při kterém bychom vyřešili systémově celý areál. I kdyby revitalizace probíhala z různých důvodů po etapách, směřovala by ke společnému cíli,“ uvedl náměstek brněnské primátorky Tomáš Koláčný.

Záměr záhy vyvolal odpor uvnitř brněnské umělecké scény, která domky využívá pro své účely. Zároveň se jedná o jedno z posledních podobných míst v Brně. “S nedávnou konverzí areálů Vlněny a Mosilany je čím dál složitější nalézt v Brně prostor, kde lze rozvíjet alternativní kulturu, věnovat se experimentální tvorbě v příznivých prostorových a finančních podmínkách,” uvádí se v petici, kterou dosud podepsalo téměř 700 set lidí.

Autoři petice se navíc obávají, že po zbourání dotyčných objektů nedojde k revitalizaci lokality, protože na ni nebudou finance. Kritizují také, že dosud nevznikla urbanistická studie, která by komplexně řešila celý prostor. V komentářích pod peticí se objevila domněnka, že za celou akcí stojí ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek, který nájemce nařknul z údajného neplacení nájmů.

Zbourat, nebo rozšířit park?

Vedení města na petici zareagovalo vyhlášením ankety, prostřednictvím které mohou Brňané rozhodnout o budoucnosti lokality. Poběží po celé září. „V anketě, kterou zveřejníme začátkem září, lidé rozhodnou mezi možnostmi areál zachovat nebo sem rozšířit park,“ sdělil náměstek primátorky Koláčný.

„Jde o budoucnost veřejného prostranství, které využívá řada lidí k různým účelům, od relaxace a sportování přes zábavně-vzdělávací aktivity, které tu pořádá hvězdárna, až po profesní nebo poloprofesní zázemí. Výsledky ankety poslouží jako podklad pro naše další rozhodování,“ doplnila brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Přečtěte si  Díky podpoře z EU pořídí v Brně dalších 15 moderních obousměrných tramvají

Montované stavby z likusových desek vznikly na Kraví hoře za druhé světové války pro potřeby Wehrmachtu. Od 50. let se staly jedním z center „komunistické“ vojenské katedry, kterou do roku 1989 prošel kdejaký brněnský vysokoškolský student. Od sametové revoluce jsou pronajímány jako sklady, zkušebny či výtvarné dílny.

Zachovat, nebo zbourat "likusáky" na Kraví hoře?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Autor: pjk, foto: Hvězdárna a planetárium Brno

Doporučujeme

6 Comments

  1. Všichni brněnští vysokoškoláci rozhodně za totality oněmi válečnými likusáky neprošli. Jednak někteří, z mediků dokonce mnozí, disponovali tzv. modrou knížkou, a za druhé děvčata vojenskou katedru neabsolvovala snad žádná. V některých likusácích také nevyučovala vojenská katedra, ale učily tam civilní katedry např. fyziku, chemii, deskriptivní geometrii, vyšší matematiku, apod. exaktní vědy.

    • A ještě si uvědomuji, že co mohli v likusácích studovat opravdu všichni bez výjimek, byly čtyři povinné společenské “vědy”: 1. Dějiny KSČ a mezinárodního dělnického hnutí, 2. Marxisticko-leninská filosofie, 3. Marxisticko-leninská politická ekonomie a 4. tzv. Vědecký komunismus. To byla teprve nalejvárna, kontrolovala se účast a zkoušelo se to jako každý jiný vyučovací předmět, někdy docela přísně. Mnozí vyučujících tehdejší doby se transformovali na úspěšné podnikatele, protože je nechtěli v jejich “oboru” nikde zaměstnat 🙂

      • “Mnozí z vyučujících tehdejší doby se transformovali na úspěšné podnikatele …” nepochybně přitom využili své odborné znalosti ekonomie a filosofie. Vždy je dobré mít teoretický základ.

  2. Jednoznačně zbourat a všechny . Likusáky byly postaveny za války pro jednotky SS sloužící v Kounicových kolejích. Následná komunistická diktatura je ponechala a převedla VUT. Např v tělocvičně ( ano měli i svoji tělocvičnu ) byla ještě nedávno zachovalá výmalba původní zelenou vojenskou barvou. Opravdu hrdé hlavní město Moravy nemá zapotřebí uchovávat po jednotkách SS takové válečné artefakty i když pseudoumělci protestují.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*