Konference v Brně uctí památku světově uznávaného matematika a brněnského rodáka Kurta Gödela

Kurt Gödel symbolicky přítomný v brněnské uličce nesoucí jeho jméno

Jen pár týdnů uplynulo od chvíle, kdy město Brno pokřtilo uličku Kurta Gödela, a už se chystá další událost, konference věnovaná osobnosti tohoto světově uznávaného matematika a logika, rodáka z Moravy. V polovině ledna příštího roku se v Brně setká několik desítek odborníků, kteří ve svých přednáškách a debatách navážou na inspirativní dílo tohoto slavného brněnského rodáka.

Na konferenci se objeví významné osobnosti současné vědy

Na seznamu přednášejících na konferenci Tribute to Kurt Gödel 2020 je hned dvanáct výjimečných osobností. Například profesor Matthias Baaz z vídeňské univerzity, jenž je i místopředsedou Kurt Gödel Society sídlící ve Vídni, se specializuje na matematickou logiku a teoretickou informatiku, zejména teorii důkazů, teorii formálních jazyků, Hilbertův epsilon-počet a vícehodnotovou logiku. Profesor Albert Visser vystudoval aplikovanou matematiku na holandské univerzitě v Twente, byl docentem např. na Stanfordově univerzitě, a nyní je profesorem logiky, filosofie matematiky a epistemologie na utrechtské univerzitě. Docent Curtis Franks z notredamské university v USA se specializuje na historii a filozofii logiky, teorii důkazu a filozofii matematiky.

Mezinárodního věhlasu dosáhli i další zvaní řečníci, profesor a nositel Ceny Neuron Pavel Pudlák z pražského Matematického ústavu AV, který se zabývá matematickou logikou a teorií složitosti, a profesor Jiří Rosický z brněnské Masarykovy univerzity, jehož vědecké práce spadají do teorie množin, matematické logiky a diskrétní matematiky.

Laureátem ceny Kurta Gödela se stane in memoriam Petr Vopěnka

Součástí konference bude udělení Ceny Kurta Gödela vynikající osobnosti, která přispěla k rozvoji odkazu a k popularizaci díla Kurta Gödela v jeho rodném městě i ve světě. Cenu uděluje Společnost Kurta Gödela v Brně. Prvním laureátem ceny se stane in memoriam matematik a filosof Petr Vopěnka za celoživotní dílo v oblastech matematické logiky, klasické i alternativní teorie množin a filosofie a dějin matematiky.

Na své si přijdou i laici

Mezinárodní konference Tribute to Kurt Gödel 2020 se uskuteční 13. až 15. ledna 2020 v prostorách Hvězdárny a planetária Brno a Masarykovy univerzity. Je určena především odborníkům, ale ani laická veřejnost nepřijde zkrátka. Ve stejné době spatří světlo logického světa mapa Kurt@BRNO#vy, která bude hravým průvodcem po stopách Kurta Gödela v jeho rodném městě. Součástí budou logické paradoxy i nejrůznější hříčky.

Další informace o konferenci naleznete zde.

Přečtěte si  Historické stopy v Kateřinské jeskyni: Od pravěkých kreseb až po podpisy z 19. století
Kurt Gödel, světově uznávaný matematik a logik, rodák z Moravy

Kurt Gödel (1906, Brno –1978, Princeton, USA) byl matematik a logik pocházející z německojazyčného prostředí. Ve svých primárních oborech je považován za jednoho z nejvýznamnějších vědců všech dob. Za významné se považují i jeho úvahy o fyzice a filozofii matematiky. V roce 1930 publikoval větu o úplnosti predikátové logiky prvního řádu a v roce 1931 svůj zásadní objev, dvě věty o neúplnosti axiomatických formálních systémů s aritmetikou. Jimi zásadně ovlivnil celé vědecké a filozofické myšlení. Druhá světová válka jej donutila k odchodu do USA. Na univerzitě v Princetonu se sblížil s dalším myslitelem světového formátu Albertem Einsteinem.

Kurt Gödel se svým blízkým přítelem Albertem Einsteinem

Zdroj a foto: Hvězdárna a planetárium Brno

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*