Koronavirový ‘semafor’ rozdělí republiku podle okresů, ne krajů

Bývalý – a možná i budoucí – ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v pondělí představil systém pro epidemiologická opatření v regionech. Takzvaný semafor rozděluje republiku podle okresů do několika stupňů v závislosti na riziku nákazy. Původní dělení podle krajů neodpovídá reálným potřebám. V celé ČR od pondělí platí přísnější omezení maximálního počtu účastníků hromadných akcí. Vláda zareagovala na rostoucí počet nových případů nákazy koronavirem.

Šedá, zelená, žlutá, červená

Systém obsahuje čtyři pohotovostní stupně, kterými by se hygienici měli řídit při vyhlašování opatření proti šíření nákazy v jednotlivých okresech.

Podle takzvaného semaforu se budou určovat pokyny pro nošení roušek či fungování zvláštních oddělení v nemocnicích. Bude rozdělen na čtyři stupně rizika označené šedou, zelenou, žlutou a červenou. Podle aktuálních dat by nejvyšší stupeň nikde na Moravě a ve Slezsku neplatil, zelený by byl pouze v okresu Karviná či Jihlava.

První mapu podle semaforu zveřejní ministerstvo zdravotnictví 3. srpna, posléze ji bude v týdenních intervalech aktualizovat. Vyhodnocení rizika a přijetí nutných opatření by příslušelo krajským hygienickým stanicím. Při nejvyšším stupni rizika by zřejmě platilo doporučení nebo povinnost vyhýbat se kontaktům s jinými lidmi a omezit cesty jen na nezbytné minimum. Omezen by byl i provoz školských zařízení či náboženských nebo sportovních akcí.

U druhého nejvyššího stupně by mohli hygienici omezit počty účastníků akcí, otevírací hodiny podniků, popřípadě vyčlenit lůžka v nemocnicích. Zaměstnavatelé by dle doporučení měli zvážit oddělení kontaktu mezi zaměstnanci v rámci jednotlivých směn. Při zeleném stupni by měla platit omezení pro návštěvy ve zdravotnických zařízeních nebo v zařízeních sociálních služeb.

Ne kraje, ale okresy

Celá republika bude podle semaforu rozdělena po okresech, nikoli po krajích, jak ministerstvo původně plánovalo. Ministr Vojtěch na tiskové konferenci uvedl, že by nebylo objektivní hodnotit kraj jako celek, protože zejména ve větších krajích může být epidemiologická situace v jejich jednotlivých částech rozmanitá. 

Už od června funguje podobný semafor pro Evropu, který barevně odlišuje míru rizika nákazy v jednotlivých evropských státech a podle toho upravuje i pravidla platná pro vstup do ČR z těchto zemí. U států s nízkým a středním rizikem úřady nevyžadují po občanech ČR negativní test na koronavirus nebo místo něj nenařizují karanténu. Ty jsou povinné při návratu občanů ČR ze států s vysokým rizikem. Všechny členské státy EU se nyní nacházejí v kategorii s nízkým rizikem nákazy.

Přečtěte si  Starobrno představilo nový design. Zdůrazňuje regionální pouto

Nová celoplošná opatření

Zároveň začala od pondělí platit nová celorepubliková opatření. Maximální počet lidí, kteří se mohou účastnit vnitřních hromadných akcí se snížil na 500. Limit se týká veřejných i soukromých akcí konaných převážně ve vnitřních prostorech, ať už se jedná o akce kulturní, společenské či sportovní. Ministr zdravotnictví upřesnil, že se opatření netýká obchodů a restaurací.

Pořadatelé vnitřních hromadných akcí mohou zpřístupnit až pět oddělených sektorů pro 500 lidí. Podmínkou je, že jednotlivé části od sebe budou odděleny a budou mít samostatný vchod.

Zdroj a foto: Ministerstvo zdravotnictví

Doporučujeme


1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*