Kravín bez stěn a vedra. Univerzita vybudovala moderní objekt pro spokojené krávy

Ilustrační foto

Mendelova univerzita vybudovala v Žabčicích na Brněnsku speciální moderní kravín. Hlavní devízou stavby je izolace střechy, která nepustí zejména v letních měsících dovnitř horko, a dokonalá provětranost. Poslouží dalšímu chovu skotu, který je v Žabčicích v mnoha směrech unikátní. Místní zemědělci zde chovají hned 16 plemen.

Kravín 21. století ušitý na míru

Před dvěma lety Školní zemědělský podnik Žabčice postavil za 20 milionů korun nové silážní žlaby, nyní investoval do nové stáje, která je v mnoha směrech výjimečná. V budově, která nemá obvodové stěny, oproti jiným kravínům nebudou hučet větráky. Izolace střechy teplo nepustí dovnitř. Další výhodou je větrací štěrbina, která je součástí vikýře. Stačí jen zmáčknout spínač a s pomocí elektromotorů se štěrbiny hydraulicky otevřou.

„Ideální je pro krávy teplota okolo osmi až deseti stupňů. V zimě stačí spustit plachty nahrazující obvodové zdivo až při minusové venkovní teplotě,” uvedl Měřínský, který měl na projektanta ještě jeden speciální požadavek. Šlo o kovové hrazení uvnitř objektu, které skot odděluje od studentů účastnících se praktické výuky.

„Nová stáj je našim potřebám doslova ušitá na míru. Šlo nám o to, aby byl objekt co nejvíce přívětivý pro zhruba sedmdesát krav a jalovic masného typu, pro který je určený. Zároveň jsme chtěli budovu postavenou technicky na úrovni tak, abychom ji mohli využívat k výuce. S výsledkem jsme velmi spokojeni. Vytvořili jsme si nejen stáj podle svých představ, ale i trend, jímž se chceme při dalším budování kravínů řídit,” řekl Měřínský.

Kravín bez a vedra, odpovídající modernímu zemědělství

Unikátní chov v Žabčicích

Chov skotu a zejména krav je v univerzitním podniku v Žabčicích prioritou. „Chov skotu v suchých letech přesahuje lehce 60 % produkce podniku a při vytvořených krmných převisech poskytuje potřebnou stabilitu a přidanou hodnotu,” uvedl ředitel podniku Radomil Měřínský.

V Žabčicích Mendelova univerzita chová aktuálně přibližně 600 krav s průměrnou užitkovostí přibližně 11.300 litrů mléka na kus a rok. Chovu skotu je zde v mnoha směrech unikátní. Místní zemědělci chovají hned 16 plemen.

Podnik hospodaří celkově na 2334 hektarech zemědělské půdy a chová přibližně 1200 kusů skotu. Největší část z nich tvoří 600 krav mléčného skotu, plemene holštýn. V roce 2017 se dokonce holštýnská kráva Kája ze žabčického podniku stala na soutěži pořádané na brněnském výstavišti nejkrásnější dojnicí ČR.

Přečtěte si  Dny elektronové mikroskopie v brněnské Vaňkovce představí obří model želvušky

Zdroj: Mendelova univerzita, foto: Publicdomainpictures.com

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*