Kritický nedostatek krve u svaté Anny. Nemocnice vyzývá k pomoci

V nemocnici u sv. Anny v Brně kriticky ubylo dárců krve.

Odběrovému centrum Krevní banky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně chybí dostatek krve, a to ve všech krevních skupinách. Situace je podle mluvčí Dany Lipovské ještě horší než během covidové pandemie.

Tak špatnou situaci nikdo nepamatuje

Primářka Krevní banky Jarmila Celerová potvrdila, že tak kritickou situaci nikdo nepamatuje. „Operativa se vrátila do původního stavu, bohužel počet dárců krve nikoliv. Samozřejmě na to mají vliv i prázdniny, kdy část z nich odjela na dovolenou a ti, co se z dovolené vracejí a byli v zahraničí, mohou krev darovat až měsíc po návratu. Roli hraje také velký výskyt klíšťat, kdy platí totéž”.

O dalších příčinách mohou lékaři ve fakultní nemocnici u sv. Anny je spekulovat. “Dohánění odložených operačních zákroků, neustálá obava některých dárců z možné infekce… Každopádně výsledkem je, že dárců rapidně ubylo,“ dodala Celerová.

Darujte krev

Nemocnice vyzvala veřejnost k pomoci. „Děkuji všem, kteří se k tomu postavili čelem a chodili darovat krev i v době pandemie. Rád bych požádal obyvatele Brna a okolí, aby se ozvali naší Krevní bance a přišli darovat krev. Je to jediná tekutina, kterou neumíme uměle vyrobit. Každý jednotlivec je důležitý. Navíc sami nikdy nevíme, kdy krev budeme potřebovat,“ sdělil ředitel nemocnice Vlastimil Vajdák, který je sám dárcem krve.

Odběrové centrum Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně funguje od 14. října 2019. Přesně po 70 letech od vzniku prvního transfuzního oddělení v Brně, které původně zahájilo činnost právě v brněnské sv. Anně. Od října 2019 do půlky července 2020 se zde zaregistrovalo více než 1500 dárců krve.

Dárcovství krve v nemocnici u sv. Anny pomáhá svými kampaněmi město Brno, dobrovolníci z DobroCentra FNUSA, hokejisté a trenéři HC Komety Brno, ale také její fanoušci, kteří spolu s brněnskou kapelou Brünnfield chystají koncert na podporu dárcovství.

Zdroj a foto: FNUSA

Související články

Přečtěte si  V Podyjí se poprvé v novodobé historii narodila mláďata orla mořského

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*