Kriticky ohroženého luňáka otrávil zakázaný karbofuran. Případ vyšetřuje policie

Luňák otrava karbofuran
Analýza potvrdila otravu zakázaným karbofuranem. Pachateli hrozí až osm let vězení.

Kriticky ohrožený luňák červený se v Sedleci na území CHKO Pálava otrávil podle provedené analýzy karbofuranem. Jde o pesticid, jehož používání je v zemědělství v tuzemsku zakázáno. Ochranáři se obrátili na policii. Na svém webu to dnes uvedla Správa Chráněné krajinné oblasti Pálava. Je to druhý případ nalezeného mrtvého ptáka na Pálavě v posledních měsících.

Analýza potvrdila otravu zakázaným jedem

Luňák červený je kriticky ohroženým dravcem, odhaduje se, že v tuzemsku hnízdí zhruba 150 párů. Nález mrtvého luňáka v Sedleci lidé ohlásili ochranářům na začátku března. “Vzhledem k podezřelým okolnostem jsme jej odeslali na analýzu, která prokázala otravu karbofuranem,” uvedli ochranáři.

Karbofuran působí jako nervový jed. Způsobí ochrnutí dýchacího svalstva a zvířata se udusí. “Bohužel je stále používán ke kladení otrávených návnad, které každoročně zabíjí desítky zvířat, zejména dravců, ale i lišek, kun, vyder a dalších,” uvedli ochranáři.

Karbofuranem otrávená návnada je nebezpečná nejen pro divoká zvířata, na která traviči míří, ale i pro člověka. Pokládání otrávených návnad může být považováno za několik trestných činů, trestným činem je i usmrcení chráněného druhu.

Jedná se o druhý případ za poslední dobu

Na Pálavě jde za poslední měsíce o druhý případ nalezeného mrtvého ptáka. V únoru byly v bývalém lomu Perná u Klentnice nalezeny pozůstatky výra velkého. I zde podle ochranářů okolnosti vedou k podezření na otravu, ale vzhledem ke stavu už nebylo možné provést rozbor a zjistit tak příčinu smrti.

Ochranáři prosí všechny, kteří by mohli mít informace vedoucí k nalezení viníků, o jejich oznámení na policii. “V případě, že například na procházce narazíte na mrtvého dravce, se zvířetem nemanipulujte a volejte Policii ČR, případně nález oznamte i na Správu CHKO či Českou inspekci životního prostředí. Vyvarujte se i manipulaci s podezřelou návnadou, zabraňte kontaktu zvířat s návnadou,” uvedli ochranáři na webu.

Za používání karbofuranu hrozí osmileté vězení

Samotné držení jedu karbofuranu nebo jeho použití k zabíjení dravců je trestný čin, za který hrozí až 8 let vězení a v případě obecného ohrožení (extrémně silný jed karbofuran je smrtelně nebezpečný i lidem) může travič dostat ještě přísnější trest. Použití zakázaného, ale přesto hojně používaného jedu představuje navíc velmi krutý způsob, jak se zbavit nepohodlných živočichů.

Přečtěte si  Města lákají na Den architektury. Ve Zlíně vás provedou baťovým areálem, v Uherském Hradišti zase nemocnicí

Zdroj: ČTK, foto: Správa CHKO Pálava

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*