Kroměříž ozdobil zrestaurovaný sloup Nejsvětější Trojice

Město kroměříž dokončilo opravu morového sloupu na Riegrově náměstí. Ta probíhala od letošního dubna a poslední zrestaurované sochy se na své místo vrátily na konci roku. Informovala o tom místostarostka Daniela Hebnarová, která vyjádřila radost nad tím, že se celý složitý proces podařil a sloup včetně sochařské výzdoby si nyní lidé mohou prohlédnout v restaurované podobě.

Sloup se sousoším Nejsvětější Trojice byl dlouhodobě ve velmi špatném stavu. Jedná se přitom o významnou kulturní i architektonickou památku v kroměřížské městské památkové rezervaci.

“Restaurátorské práce na sloupu obstarala firma Chládek a Tintěra. Jednotlivé sochy byly převezeny do restaurátorských dílen. Oproti původnímu záměru byla demontována celá sochařská výzdoba včetně vrcholového sousoší Krista a Boha Otce,” uvedla Hebnarová.

Součástí restaurování byla podle ní také revize a obnova statické funkce kotvícího systému, opravený a nově vyspádovaný byl spodní schodový stupeň. Město mělo za kompletní zakázku původně zaplatit 7,3 milionu korun, částka však byla navýšena na konečných zhruba 9,4 milionu korun kvůli tomu, že stav některých částí památky byl oproti předpokladům výrazně horší.

„Došlo ke změnám charakteru čištění sochařské výzdoby a architektonických částí sloupu, k revizi a následné výměně kotvící armatury jednotlivých prvků, popřípadě k výměně částečné. Koroze kotvícího systému způsobovala trhliny v kameni, které vedly k oslabení statiky. V rámci demotáže restaurátoři zjistili ve většině soch absenci vnitřního kotvícího systému, proto po konzultaci se statikem byly jednotlivé sochy při zpětné montáži osazeny na nové nekorodující čepy,“ uvedla Jana Gregorová z odboru regionálního rozvoje.

Obnovou prošly další sochy a sochařské prvky

Restaurátorského zásahu se dočkaly sochy světců Boha Otce a Ježíše Krista, svatých Wolfganga, Anny, Rozálie, Eligia, Šebestiána, Karla Boromejského, Františka Xaverského a sochy tří andílků na římsách. Zrestaurovány byly i další drobnější prvky. Řemeslníci opravili i samotný sloup včetně kovových zlacených prvků. Některé prvky byly zcela nově vyrobeny, jako například levá ruka Boha Otce, nový ozdobný prvek nad sv. Wolfgangem a v kopii byla zhotovena i holubice Ducha Svatého.

Sloup Nejsvětější Trojice, který je součástí Městské památkové rezervace Kroměříž, je zapsaný na seznam kulturních památek. Jedná se o významnou dvanáctimetrovou sochařskou památku vrcholně barokní tvorby Jana Sturmera zhotovenou z pískovce v letech 1724 až 1726, kterou pořídili kroměřížští měšťané jako projev vděčnosti za překonání morové epidemie v roce 1715.

Přečtěte si  Třímetrový model plachetnice nebo jízdy historickými vlaky. Flora Olomouc nabídne o víkendu atraktivní program nejen pro modeláře

Autor: red Zdroj a foto: Město Kroměříž

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*