Krušná zima ve Vítkovicích. Jaro nakonec začnou, ale dokončí ho?

Na konci února Vítkovice porazily Třinec 5:0

Fotbalové Vítkovice prožívají krušné časy. Druholigový klub z Ostravy prochází složitým obdobím, věří však, že se dokáže zachránit. V soutěži, ale i na fotbalové mapě.

Vítkovice dusí spory uvnitř klubu. Tomu se navíc nedaří najít nového vlastníka ani silného partnera, a tak může děkovat ostravskému Baníku, který Vítkovicím poskytl několik hráčů na hostování i hrazení některých dalších nákladů.

Jenže bude to stačit? „Stále se jedná, jakým způsobem bude klub pokračovat. Různé varianty se objevují a zase mizí, bohužel se nepodařilo zatím dosáhnout dohody všech zúčastněných stran. Příští týdny budou skutečně klíčové,“ uvedl tiskový mluvčí MFK Martin Hruzík. „Je to běh na dlouhou trať,“ dodal.

V tradičním ostravském klubu je situace opravdu velmi zamotaná. Na jedné straně stojí společnost MFK Vítkovice, která představuje druholigový tým, na druhé pak spolek FC Vítkovice 1919, pod něhož spadá mládež. A v klubu, i okolo něj, se neustále vedou dlouhé spory.

Nedávno se spekulovalo, že by klubu mohl podat pomocnou ruku Tomáš Ujfaluši, jenž údajně o koupi Vítkovic uvažoval. Bývalý reprezentant se ale k tomuto kroku nakonec neodhodlal, prozatím padly i další varianty, a tak je budoucnost klubu stále nejistá. Ve hře dokonce údajně visela hrozba, že by vítkovičtí ani nevstoupili do jarních bojů Fortuna národní ligy, tento černý scénář se ale nakonec nenaplnil. Ovšem dokončí vůbec Vítkovice sezonu? „Vedení MFK Vítkovice dělá vše proto, aby tým sezonu nejen dohrál, ale aby se i zachránil ve Fortuna národní lize. Ovšem je nutná součinnost všech stran. Brzy budeme moudřejší,“ vyjádřil se Hruzík.

Za záchranou se Smetanou

Vítkovice však nečeká jen těžký zákulisní boj, ale také souboje o ligové přežití. Po podzimu jsou totiž v tabulce předposlední, čtyři body za Vlašimí a tři body před Sokolovem. „Pro záchranu uděláme v každém zápase maximum,“ uvedl nový trenér týmu Ondřej Smetana, který do Vítkovic přišel z nedalekých Petřkovic.

Ondřej Smetana

Smetana, jenž za Brno a Slovácko odehrál více než padesát ligových zápasů, je vítkovickým odchovancem, ovšem rozhodnutí, zda přijmout nabídku vést profesionální klub, se v jeho hlavě nerodilo lehce. „Naučil jsem se zde základy fotbalu a tento klub jsem měl vždycky v srdci a vždy mi na něm záleželo, ale ve chvíli, kdy mi to bylo nabídnuto, tak situace okolo klubu, která nesouvisí pouze se sportovní stránkou, nebyla přehledná,“ přiznal Smetana a dodal: „Ale když  se situace stabilizovala, tak mi nabídka vést druholigový tým dávala smysl,  a proto jsem tuto výzvu přijal. Já, tedy můj trenérský tým, tady máme vše, co k práci potřebujeme.

Osm hráčů z Baníku

V Petřkovicích se Smetanovi dařilo a na podzim tým vytáhl na druhé místo MSFL. „Cítil jsem se tam velmi dobře, práce mě bavila, byli jsme úspěšní jak bodově, tak předvedenou hrou, ale dle mého názoru je to pro tento klub strop. Vítkovice jsou profesionálním klubem, kde mohu lépe realizovat své nápady i myšlenky a samozřejmě chci pomoct klubu jako takovému,“ vysvětluje změnu Smetana, jenž si z Petřkovic přivedl i trenéra brankářů a bývalého gólmana Baníku Ostrava Antonína Bučka. „Za jistých okolností se klidně může stát, že nastoupí i do zápasu,“ přiznal Smetana.

Kostru vítkovického týmu tvoří kmenoví hráči Baníku, kterých je v kabině aktuálně osm. „Věřím, že nám pomohou, protože každý z nich má svou kvalitu,“ chválí jejich přínos Smetana, jenž doufá, že i přes složité podmínky zvládne s Vítkovicemi vybojovat druholigovou záchranu. „Tým, který tu je, má zdravé jádro, všichni pracují dle mých představ a já těmto hráčům věřím,“ uvedl. Bude to stačit?

Autor: pes Foto: MFK Vítkovice

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*