KVÍZ: Divadla na Moravě

Divadelní život na Moravě je opravdu pestrý. Nejedno z divadel si vysloužilo velké renomé a zástupy věrných diváků. Jak vyznáte v těch nejvýznamnějších? Zkuste si další z řady našich kvízů plných zábavy i poučení.

0%

Kde najdete nejstarší divadlo ve střední Evropě?

Správně! Špatně!

Divadlo Reduta na brněnském Zelném trhu je zmiňována už k roku 1608. Považuje se proto za nejstarší divadelní budovu ve střední Evropě. Objekt v průběhu staletí prošel řadou přestaveb, přičemž si zachoval svůj barokní charakter. V roce 1767 zde koncertoval jedenáctiletý Wolfgang Amadeus Mozart. Na jeho počest proto stojí před budovou socha upomínající na slavné vystoupení.

Které divadlo bylo vybaveno elektrickým žárovkovým osvětlením jako první v Evropě?

Správně! Špatně!

Vzniklo v roce 1882 pod názvem Městské divadlo Na hradbách a po léta sloužilo většinovému německojazyčnému obyvatelstvu Brna. Jeho budovatelé se odvážili tehdy nevídané věci – nahradit plynové osvětlení žárovkami, které teprve nedávno vynalezl Thomas Alva Edison. Projekt elektroinstalace navrhl sám slavný vynálezce. Od roku 1965 nese divadlo jméno spisovatele a dramatika Jiřího Mahena.

Kdy bylo postaveno divadlo nesoucí jméno Leoše Janáčka?

Správně! Špatně!

Janáčkovo divadlo na Rooseveltově ulici v Brně bylo postaveno v roce 1965. Vzniklo podle návrhu Jana Víška, významného představitele moravské funkcionalistické školy. Divadelní budova je dnes součástí Národního divadla Brno (dříve Zemské divadlo Brno), stejně jako Mahenovo divadlo a Reduta.

Kde najdete Moravské divadlo?

Správně! Špatně!

Budova divadla pochází z roku 1830 a dlouhá léta sloužilo německojazyčné většině obyvatelstva Olomouce. Na fasádě budovy byly po roce 1884 umístěny podobizny velikánů německé kultury – Schillera, Goetha, Mozarta a Wagnera. Současný název získalo po vzniku Československa. Působí zde i Moravská filharmonie.

A kde najdete Národní divadlo moravskoslezské?

Správně! Špatně!

Divadlo vzniklo pod podobným názvem v roce 1919. Tvoří jej dvě scény – Divadlo Antonína Dvořáka a Divadlo Jiřího Myrona.

V Ostravě se také nachází divadlo pojmenované podle moravského básníka...

Správně! Špatně!

Divadlo vzniklo v roce 1945. Dříve se zaměřovalo na hry pro mládež.

Přečtěte si  Tatra Trucks expanduje: Nová konstrukční kancelář v Brně podpoří růst produkce. Další kancelář se otevře v Ostravě

Kde se nachází Slovácké divadlo?

Správně! Špatně!

Divadlo bylo založeno v roce 1945. Provoz tehdy zahájilo hrou Její Pastorkyňa z pera Gabriely Preissové.

Jak se nazývá divadlo v Jihlavě?

Správně! Špatně!

Horácké divadlo zahájilo provoz v Jihlavě v roce 1945. Jeho začátky jsou spojeny s dalšími místy na moravském Horácku. Původní budova divadla pochází z 19. století, v letech 1989–1995 prošla rozsáhlou přestavbou.

Znáte název legendárního brněnského satirického divadla, kde působila Eva Pilarová či Milan Lasica?

Správně! Špatně!

Večerní Brno vzniklo na konci padesátých let. Divadlo se zaměřovalo na satiru a kabaret. V době největší slávy se tu vystřídala jména jako Eva Pilarová, Milan Lasica, Július Satinský či Miroslav Horníček. V době normalizace se Večerní divadlo zařadilo mezi běžná repertoárová divadla. V roce 1992 divadlo zaniklo.

S kterým divadlem je spojena legendární divadelní hra Balada pro banditu?

Správně! Špatně!

Divadelní hra na motivy knihy Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj Loupežník vznikla v polovině 70. letech v prostředí brněnského divadla Na provázku (dnes Husa na provázku). Hlavní role se zhostil Miroslav Donutil. S divadlem je spjata celá řada známých herců jako Bolek Polívka či Jiří Pecha.

Divadla
Výborně!

Vaše znalosti jsou výborné! Poznali jste toho opravdu hodně. 🙂
Dobrá práce!

Vaše znalosti jsou dobré, víc než polovina odpovědí správně. 🙂
Něco nám uteklo, ale to nevadí!
Na jedničku to nebylo, ale základní přehled máte. 🙂
Nevadí, příště to bude lepší! 🙂
Uf, to bylo docela těžké, co říkáte? Ale příště to bude určitě lepší. 🙂

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*