Morava a Slezsko nenabízí tolik lázeňských měst a areálů jako například západní Čechy nebo Maďarsko, přesto i v této oblasti má co nabídnout. Najdeme zde například nejstarší moderní vodoléčebný ústav na světě, architektonické perly nebo také nové, nedávno otevřené, lázeňské komplexy s vodou s vysoce léčivými účinky. Vyzkoušejte si náš další kvíz plný zábavy i poučení.
Jak se nazývají lázně na obrázku, pro které jsou typické stavby s prvky tradiční horské lidové architektury?
Pro svoji jedinečnou polohu a léčivé klima je Karlova Studánka ideálním místem pro lázeňskou léčbu onemocnění dýchacích cest. Klimatická měření dokládají, že je zde nejčistší vzduch ve střední Evropě. Ubytování pro lázeňské hosty poskytuje 7 lázeňských léčebných domů.
Nejznámější lázně na Moravě najdeme v Luhačovicích. Víte jak se jmenoval architekt, jehož stavby daly lázním neopakovatelnou tvář a atmosféru?
Lázně se nachází uprostřed moravské části Bílých Karpat. Jedná se o čtvrté největší lázně v České republice a největší na Moravě. Na území Luhačovic vyvěrá 16 jedinečným léčivých pramenů s vysokým obsahem minerálních látek. Svou originální architekturou vtiskl Luhačovicím neopakovatelný ráz architekt Dušan Jurkovič.
Jak se jmenuje nejznámější pramen v Luhačovicích?
Vincentka je klenot všech luhačovických minerálních pramenů. Upraven byl již v roce 1680 a své jméno získal v roce 1792. Užívání Vincentky zlepšuje dýchání, podporuje látkovou výměnu a trávicí ústrojí, mírní diabetes mellitus (cukrovku) a chronickou pankreatitidu, regeneruje po velkých ztrátách potu, upravuje metabolismus po alkoholových excesech, dodává denní dávku jódu.
Jak se nazývá moderní lázeňské sanatorium z 90. let nedaleko Ostravy?
Lázeňský areál Sanatorií Klimkovice se rozkládá v lesnaté krajině na úpatí Nízkého Jeseníku, v krásné přírodní scenerii s výhledem na panorama Beskyd. Vznikl v 90. letech. Lázeňskými hosty je vyhledáván především pro léčebné koupele ve zdejší unikátní jodobromové vodě, tzv. solance, která napomáhá při léčbě pohybového ústrojí, nemocí neurologických i gynekologických a příznivě též působí na cévní systém.
U Ostravy ještě zůstaneme. V kterém z těchto měst ostravské aglomerace se nachází známé lázně otevřené již v roce 1867?
Počátek samotných lázní v Karviné-Darkově se datuje od roku 1867, kdy byly místní přírodní prameny uznány jako léčivé a byla zde zahájena první lázeňská sezona. V Historických Lázních na vás dýchne kouzlo nazaměnitelné lázeňské atmosféry. K léčbě se zde využívá silně mineralizovaná jodobromová solanka, která příznivě působí na potíže spojené s nemocí pohybového ústrojí, oběhového ústrojí, nemocí nervových, kožních i gynekologických. Celkový účinek jodu je nenahraditelný pro funkci štítné žlázy.
Kde se nachází doposud nejmladší lázně na Moravě ?
Lázně Lednice zahájily svůj provoz v únoru roku 2007. Najdete je přímo v srdci Lednicko-valtického areálu, který byl v roce 1996 zapsán do seznamu Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Využívá se na léčbu nemocí pohybového ústrojí, žláz s vnitřní sekrecí, nervové soustavy, gynekologické a kožní.
Nejstarší moderní vodoléčebný ústav na světě se nachází v Jeseníku. Kdo založil slavnou tradici zdejších lázní?
Guru světové hydroterapie Vincenz Priessnitz se narodil 4. října 1799 v rodině sedláka v jesenické kolonii Gräfenberk. Oficiální povolení císařské komise k provozování lázní získal v roce 1831. Už v roce 1839 se v lázních léčilo 1544 osob, z toho 120 lékařů z celé Evropy.
Ve kterém městě na severu Moravy se nachází termální lázně s dlouhou tradicí?
Termální lázně Velké Losiny patří mezi nejznámější a nejstarší moravské lázně. O léčbu se zde stará přírodní, termální, sirná minerální voda s teplotou 36,8 °C. První zmínka o lázních pochází již z roku 1562.
Jak se nazývají lázně na obrázku?
Ač se to podle obrázku nezdá, historie Lázní Teplice nad Bečvou sahá až do roku 1553. Patří tak k nejstarším lázním na Moravě. Přímo pod lázeňskými budovami se totiž nacházejí skalní pukliny, navazující na rozsáhlý jeskynní systém. Právě tam vyvěrá ona zázračná léčivá voda, silně obohacená minerály a oxidem uhličitým – dnes nazývaná teplická kyselka. Léčebné pobyty jsou vhodné zejména pro rehabilitaci oběhového a nervového systému, pohybového aparátu, léčbu poruch látkové výměny (diabetes mellitus – cukrovka), obezity u dětí a pro onkologické pacienty.
Ve které obci na jihu Moravy, se známým termálním koupalištěm, je plánována výstavba nového lázeňského areálu?
Na přípravě Sanatorie Pálava spolupracuje společnost Thermal Pasohlávky, Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity i Jihomoravský kraj. V sousedství má vzniknout další komplex připravovaný čínskými investory.
Buďte první kdo přidá komentář