Vzhledem k současné situaci to vypadá, že zbytek turistické sezóny strávíme na domácí půdě. Vděčným cílem výletů bývají hrady, kterých máme na Moravě celou řadu. Jak se v těchto kamenných pamětnících dávných dob vyznáte? Zkuste si další z řady našich kvízů plných zábavy i poučení.
Poznáte patrně nejstarší dochovaný hrad na Moravě?
Který z dochovaných hradů je na Moravě nejstarší, nelze dnes jistotou prokázat. Nejčastěji se za něj pokládá právě Bítov na jihozápadě Moravy, postavený v 11. století. Společně s hradem Znojmo (později přestavěn na zámek) a zaniklým brněnským hradem patří mezi nejstarší vrstvu hradů v zemi.
Víte, který hrad, respektive jeho zřícenina, bývá považován za největší na Moravě?
Rozsáhlý areál zaniklého hradu Hukvaldy se nachází nedaleko Frýdku-Místku. Stejný titul občas bývá přisuzován i Helfštýnu (rovněž zřícenina) u Týna nad Bečvou.
Víte, který hrad je, přesněji řečeno byl nejvýše položený na Moravě?
Zřícenina hradu Rabštejn se nachází v nadmořské výšce 803 metrů, na území obce Oskava v Jeseníkách. Hrad byl postaven patrně ve 14. století, definitivně osiřel na konci 17. století.
Nikdy nedobytý hrad. I takový je na Moravě...
Mohutná pevnost z konce 13. století na rozhraní Brněnska a Horácka nebyla nikdy dobyta. Pernštejn si jako jeden z mála moravských hradů zachoval výrazně gotickou podobu. Za nikdy zcela nedobytý moravský hrad se také považuje Buchlov.
Který hrad fungoval po dlouhá léta jako sídelní hrad moravského markraběte?
Hrad Špilberk tyčící se nad Brnem nechal v druhé polovině 13. století vystavět moravský markrabě Přemysl Otakar II. (později také český král) jako sídlo pro vládce Moravy. Posledním markrabětem sídlícím na Špilberku byl Jošt Lucemburský (Moravský), který byl v roce 1410 zvolen za římsko-německého krále – ovšem nedlouho poté zemřel. Špilberk se tak na krátkou dobu stal sídlem celé Říše.
Tento hrad bývá považován za nejromantičtější na celé Moravě...
Charakteristickou podobu hrad střežící vstup na Hanou získal během historizující přestavby na přelomu 19. a 20. století. Po dlouhou dobu jej vlastnil Řád německých rytířů, než byl zkonfiskován nacisty a později poválečným československým státem. O návrat hradu do svého majetku se řád soudí dodnes.
Nejzápadněji situovaným dochovaným moravským hradem je...
Hrad Roštejn se nachází nedaleko Třeště na západě Moravy. Původně gotický hrad byl postaven ve 14. století, v 70. letech 16. století prošel renesanční přestavbou. Někteří lidé považují za nejzápadnější hrad Moravy Svojanov, ten ale mimo jiné ani neleží na území Moravy, nýbrž Čech.
Poznáte přísně vyhlížející moravský hrad na fotce?
Tajemný hrad stojící na stejnojmenném kopci v Chřibech střeží přechod z Hané na Slovácko. Vznikl v 1. polovině 13. století, později prošel několika přestavbami.
Jeden z moravských hradů se také stal nechvalně proslulou věznicí...
Původně gotický hrad ze 13. století se nachází nedaleko Mohelnice na severozápadě Moravy. Svou nynější podobu získal během přestav v 16. a 19. století. Během raného novověku sloužil jako káznice duchovních, jako věznice slouží od druhé poloviny 19. století dodnes.
Unikátem mezi moravskými hrady je takzvaná Rytířská jeskyně. Víte, kde se nachází?
Rytířská jeskyně leží na jižním svahu v Suchém žlebu v Moravském krasu. Jedná se o jeskynní hrad, který byl obýván ve středověku. O záhadném místě se nedochovaly žádné písemné prameny, archeologický průzkum datoval jeho vznik do 13. století.
Buďte první kdo přidá komentář