KVÍZ: Jak znáte moravské výtvarníky

Nejen spisovatelé a hudebníci, ale také řada výtvarných umělců z Moravy patří mezi významné osobnosti. Od malířů, přes sochařů až po fotografy. Jak se v nich vyznáte? Vyzkoušejte si další z řady našich kvízů.

0%

Poznáte autora tohoto slavného obrazu?

Správně! Špatně!

Joža Uprka (1861–1940) patří mezi nejvýznamnější moravské malíře a grafiky moderní doby. Jeho dílo zachycuje téměř výhradně život prostého lidu na Slovácku. Proslavil se zejména obrazy Pouť u sv. Antonínka a Jízda králů ve Vlčnově, kterou vidíte na obrázku

Slovanská epopej patří mezi vrcholná díla Alfonse Muchy. Víte, kde se světoznámý malíř narodil?

Správně! Špatně!

Alfons Mucha (1860–1939) bývá označován za malíře secese, jeho dílo dosáhlo světového věhlasu. Celý cyklus obrazů Slovanská epopej od Alfonse Muchy byl poprvé vystaven v roce 1928. Dlouhou dobu byla vystavena na zámku Moravský Krumlov, kam se v roce 2021 vrátila z přechodného pobytu v Praze.

Jak se jmenoval rodák z Kopřivnice, který se proslavil svými ilustracemi dobrodružné a paleontologické literatury?

Správně! Špatně!

Zdeněk Burian (1905–1981) proslul zejména svými paleontologickými rekonstrukcemi ve spolupráci s Josefem Augustou. Stal se autorem obrovského množství ilustrací zejména dobrodružné literatury.

Další ilustrátor z Moravy je tvůrcem oblíbené komiksové postavy Ferdy Mravence...

Správně! Špatně!

Ondřej Sekora (1899–1967) se narodil v Králově Poli (dnes součást Brna). V brněnských Lidových novinách měl Sekora na starosti sportovní rubriku, kreslený humor a dětský koutek, pro který vymýšlel obrázkové seriály. Tam se také v roce 1933 zrodil jeho nejslavnější hrdina Ferda Mravenec.

František Ondrúšek se proslavil svými portréty, včetně obrazů bavorských králů. Kde se tento malíř narodil?

Správně! Špatně!

František Ondrúšek (1861–1932) patří mezi neprávem pozapomenuté výtvarné umělce. Portrétoval řadu slavných osobností veřejného života, žádali si jej bavorští králové. Na obrázku vidíte jeho malbu "Země Morava vzdává hold císaři Karlu".

Poznáte autora tohoto kubistického obrazu?

Správně! Špatně!

Antonín Procházka (1882–1945) pocházel z obce Vážany nedaleko Vyškova. Jeho pestré dílo prochází od expresionismu, přes kubismus k neoklasicismu. Ukázkou je výřez díla Muž a žena.

Přečtěte si  Hlasujte pro Osobnost Moravy 2024: Představujeme finálovou pětici nominovaných osobností

Možná vás překvapí, že Max Švabinský pocházel z Moravy. Víte odkud?

Správně! Špatně!

Max Švabinský (1873–1962) se narodil a prožil dětství v Kroměříži. Svými díly se prosadil v Evropě. Mezi jeho nejznámější patří Splynutí duší, které můžete vidět na obrázku (výřez).

Vincenc Makovský patří mezi naše nejznámější sochaře 20. století. Kde najdeme tuto jeho sochu?

Správně! Špatně!

Vincenc Makovský (1900–1966) pocházel z Nového Města na Moravě, svůj profesní život spojil s Brnem. Vedle sochy Rudoarmějce na Moravském náměstí patří mezi jeho známá díla například busta Karla staršího ze Žerotína.

Otmar Oliva vytvořil významnou část svého sochařského díla v cizině. Kde konkrétně?

Správně! Špatně!

Otmar Oliva (*1952, Olomouc) v devadesátých letech působil ve Vatikánu. Jeho nejvýznamnější prací je výzdoba kaple Jana Pavla II. Redemptoris Mater, jejíž součástí je také papežský trůn, který je prvním papežským trůnem od dob Berniniho. Vytvořil také jubilejní medaili k 20. výročí pontifikátu papeže Jana Pavla II.

Jindřich Štreit patří mezi nevýraznější současné fotografy. S kterým moravským hradem je úzce spjat jeho umělecký život?

Správně! Špatně!

Jindřich Štreit (*1946) je rodákem ze Vsetína. Má za sebou řadu významných výstav u nás i v zahraničí. Díky jeho kulturní aktivitě na hradu Sovinec bývá přezdíván Jindra ze Sovince.

Moravští výtvarníci
Výborně!

Vaše znalosti jsou výborné! Poznali jste toho opravdu hodně. 🙂
Palec hore!

Vaše znalosti jsou dobré, víc než polovina odpovědí správně. 🙂
Něco nám uteklo, ale to nevadí!
Na jedničku to nebylo, ale základní přehled máte. 🙂
Nevadí, příště to bude lepší! 🙂
Uf, to bylo docela těžké, co říkáte? Ale příště to bude určitě lepší. 🙂

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*