
Na Moravě a ve Slezsku je na osm set železničních stanic a zastávek. Některé z nich lze považovat za opravdové architektonické skvosty. Jak se v nich vyznáte? Zkuste si další z našich kvízů plných zábavy i poučení.
Kde se nachází nejstarší železniční stanice na Moravě?

Břeclav je historicky první železniční stanice na Moravě i v celé republice. Zprovozněna byla roku 1839 na Severní dráze císaře Ferdinanda. Dnes patří k nejvýznamnějším dopravním uzlům – kříží se tu první a druhý železniční koridor.
To největší nádraží určitě poznáte. Kdy vznikla současná ikonická nádražní budova?

Druhé nejstarší nádraží vzniklo rovněž v roce 1839, secesní podoba pochází ze začátku 20. století (za druhé světové války přišla o jednu z hodinových věží, která nebyla obnovena). Brněnské hlavní nádraží také patří k nejdiskutovanějším, co se týče jeho budoucího osudu. Více než sto let se plánuje vznik nového nádraží mimo stávající polohu, nedávno byl představen návrh jeho podoby.
Kde najdete tuto nádražní budovu s prvky lidové tvorby?

Nádraží v srdci Slovácka bylo také v roce 2011 vyhlášeno nejkrásnějším nádražím ČR. Ve vestibulu se nacházejí úryvky lidových písní.
Poznáte toto malebné nádraží?

Cihlová budova stanice v Lednici pochází z přelomu 19. a 20. století. Při stavbě byly využity barevně glazované cihly z nedaleké poštorenské knížecí cihelny.
Kde se nachází toto nádraží unikátní svou ostrovní polohou?

Ostrovní nádraží se nachází mezi hlavní tratí z Přerova a do Ostravy a místními tratěmi do Budišova nad Budišovkou a Fulneku. Obdobným protějškem suchdolského nádraží v Čechách je Ústí nad Orlicí.
Ojedinělá empírová nádražní budova se nachází v rodišti Eskymo Welzla...

Vlaky v Zábřehu zastavují od roku 1845. Ojedinělý příklad empírového slohu se podařilo skloubit s moderní prosklenou odbavovací halou. Nádraží také zdobí socha cestovatele a dobrodruha Jana Eskymo Welzla.
Vhodné propojení moderního s historickým lze vidět na nádraží...

Dominantou jedné z ostravských stanic je neobarokní výpravní budova z roku 1845 s prosklenou přístavbou odbavovací haly postavenou podle projektu z roku 2006.
Kde najdeme jedno z nejmladších nádraží v republice?

Dříve odmítané, dnes oceňované architektonické dílo v tzv. bruselském stylu vzniklo mezi lety 1964–1969.
Mnoho nádherných nádraží bohužel zchátralo. Poznáte to na fotce?

Secesní nádražní perla na trati z Olomouce do Opavy se nachází v žalostném stavu. Její záchraně snad pomohlo prohlášení kulturní památkou.
Výjimečně dochází také k obnově zaniklé stanice. Týká se to například nádraží...

Provoz na trati z Hrušovan u Brna do Židlochovic byl obnoven v roce 2019.
Opticky podobná a stavebně téměř identická nádraží jsou v Uherském Brodě a v Uherském Hradišti – díky sgrafitům Rozky Falešníkové z Tasova.
Nádraží Uherský Brod je na Vlárské dráze (Brno – Trenčianska Teplá), nádraží Uherské Hradiště na spojce mezi Starým Městem (Břeclav-Přerov) a Kunovicemi (Vlárská dráha). Obě města byla tehdy městy okresmími.
—
Nádraží v Uherském Brodě je druhé nejhezčí v republice:
https://www.denik.cz/cestovani/nadrazi-v-uherskem-brode-je-druhe-nejhezci-v-republice-20161115.html
—
Před 119 lety se narodila Rozka Falešníková. Lidová umělkyně ze Strážnicka:
https://hodoninsky.denik.cz/zpravy_region/pred-119-lety-se-narodila-rozka-falesnikova-lidova-umelkyne-ze-straznicka-20190714.html
—
https://cs.wikipedia.org/wiki/Morava
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/be/Morava.1897.jpeg
—