KVÍZ: Největší kriminální případy na Moravě

Kriminální kauzy se bohužel nevyhýbají ani Moravě. A z některých přímo mrazí. Připomeňte si nejznámější temné případy v dalším z našich kvízů.

0%

V 90. letech probíhala kauza LTO. Víte, co znamená tato zkratka?

Správně! Špatně!

Jednalo se o daňový podvod spočívající v manipulaci rozdílné spotřební daně za ropné produkty. Motorová nafta se prostřednictvím fiktivních firem a bílých koňů na Moravě přejmenovávala na lehký topný olej. Celková ztráta na daních se odhaduje na 100 miliard korun. Do trestné činnosti bylo zapojeno velké množství vlivných lidí. Několik z nich bylo zavražděno, aby se pachatelé zbavili nepohodlných svědků.

Který podnikatel je klíčovou postavou dodnes trvající kauzy bytů OKD?

Správně! Špatně!

Kauza je spojená s privatizací bytů těžařské společnosti OKD (Ostravsko-karvinské doly). Celkem se týká přibližně 44 tisíc bytů na Ostravsku, ve kterých žije kolem sto tisíc nájemníků. Významný podíl v privatizované OKD získala skupina RPG patřící opavskému rodákovi Zdeňku Bakalovi. Byty byly při prodeji hluboce podceněny. Noví soukromí vlastníci v této souvislosti slíbili převedení bytů na jejich nájemce. Dosud se tak nestalo. Bakalu od roku 2008 vyšetřuje policie pro privatizační podvod.

Jedním ze symbolů kriminality 90. let je Jiří Kajínek. Z které moravské věznice se mu podařilo uprchnout?

Správně! Špatně!

Věznice na moravském hradě Mírov je místem pobytu nejvíce nebezpečných zločinců v ČR. Odsouzený vrah a recidivista Jiří Kajínek odtud uprchl v roce 2000. V prosinci téhož roku jej dopadla policie. Z vězení se pokusil uprchnout i dříve. V roce 2017 byl Kajínek omilostněn prezidentem Milošem Zemanem. Zeman to odůvodnil údajnými pochybnosti o Kajínkově vině.

Podle kterého města na Brněnsku je pojmenována rozsáhlá kauza týrání dvou chlapců z let 2006–2007?

Správně! Špatně!

Kuřimská kauza se týká týrání dvou chlapců v Brně, Kuřimi a Veverské Bítýšce. Kauzu odstartoval náhodný nález týraného dítěte. Policie ještě týž den zadržela matku chlapce, Kláru Mauerovou. Samostatnou kapitolou kauzy se stal případ Barbory Škrlové, která se vydávala za třináctiletou Aničku. Do týrání byla zapojena celá skupina osob. Do kauzy také kontroverzně zasáhla tehdejší zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová.

Jakou přezdívku získal sériový vrah Petr Zelenka?

Správně! Špatně!

Petr Zelenka pracoval jako zdravotník v Havlíčkově Brodu a Jihlavě. Prostřednictvím silných dávek heparinu (prostředek snižující srážlivost krve) zavraždil v roce 2006 sedm lidí a pokusil se zavraždit dalších deset. O dva roky později byl odsouzen k doživotnímu vězení.

Přečtěte si  O zlaté nůžky si to rozdají nejlepší řezači. V Bzenci proběhne osmnáctý ročník Mistrovství ČR v řezu vinné révy

Kde došlo v roce 2009 k žhářskému útoků neonacistů na romskou rodinu?

Správně! Špatně!

Ke žhářskému útoku ve Vítkově došlo v dubnu 2009. Čtyři neonacisté tehdy zapálili dům obývaný romskou rodinou. Nejvážněji byla zraněna dvouletá Natálie, která utrpěla popáleniny třetího a čtvrtého stupně na 80 % těla. Pachatelé dostali tresty ve výši 20 a více let.

S jakou látkou souvisel případ smrtelné otravy padesáti lidí z roku 2012?

Správně! Špatně!

Metanolová aféra se týká série otrav metanolem v roce 2012 a na začátku roku 2013. Lihová mafie vypustila na trh alkoholické výroby, které místo etanolu obsahovaly jedovatý metanol. Celkem zemřelo 51 lidí, přes sto se otrávilo s vážným poškozením zdraví. Policie obvinila celkem 61 osob, část dostala vysoké tresty včetně doživotí. Na území celé České republiky byla vyhlášena dočasná prohibice týkající se tvrdého alkoholu.

Kde došlo k největšímu masakru střelnou zbraní v novodobých dějinách Moravy?

Správně! Špatně!

24. února 2015 si bude Uherský Brod navždy pamatovat jako nejčernější den města. Zdeněk Kovář zastřelil v místní restauraci Družba osm lidí a jednoho těžce zranil. Při zásahu policejní jednotky spáchal sebevraždu.

Výbuchy muničních skladů ve Vrběticích jsou vyšetřovány jako státní terorismus. Kdy k nim došlo?

Správně! Špatně!

K výbuchům dvou muničních skladů ve Vrběticích na východě Moravy došlo v říjnu a prosinci 2014. Zemřeli při něm dva občané České republiky. Následovalo několikaleté zabezpečování areálu. V roce 2021 vyšlo najevo, že za výbuchy stáli příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU. K výbuchům došlo v době války na východní Ukrajině, kam Česká republika dodávala vojenský materiál.

Jakou přezdívku získala probíhající brněnská kauza, která se týká korupce při zadávání veřejných zakázek?

Správně! Špatně!

Nejznámější kriminální případy
Výborně!

Vaše znalosti jsou výborné! Poznali jste toho opravdu hodně. 🙂
Dobrá práce!

Vaše znalosti jsou dobré, víc než polovina odpovědí správně. 🙂
Něco nám uteklo, ale to nevadí!
Na jedničku to nebylo, ale základní přehled máte. 🙂
Nevadí, příště to bude lepší! 🙂
Uf, to bylo docela těžké, co říkáte? Ale příště to bude určitě lepší. 🙂

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*