KVÍZ: Slavní vědci z Moravy

Letošní rok je rokem Gregora Mendela. Na jeho začátku je vhodné si připomenout, že z Moravy pocházela nebo tu působila celá řada vynikajících vědců. Kolik jich znáte? Vyzkoušejte si další z našich kvízů plných poučení a zábavy.

0%

Slavný psycholog Sigmund Freud pocházel z Moravy. Víte, kde se narodil?

Správně! Špatně!

Sigmund Freud (1856–1939) se proslavil zejména vytvořením teorie psychoanalýzy. Bývá považován za jednoho ze zakladatelů moderní psychologie a řazen mezi nejvlivnější osobnosti 20. století. Dětství prožil Příboru na severní Moravě, většinu života prožil ve Vídni. Kvůli svému židovskému původu emigroval před nacisty do Londýna, kde dožil.

Gregor Mendel bývá právem považován za zakladatele genetiky. S kterou plodinou prováděl své slavné pokusy?

Správně! Špatně!

Gregora Johanna Mendela (1822-1884) proslavily pokusy s křížením hrachu v zahradě starobrněnského kláštera, na základě kterých stanovil zákony dědičnosti. Narodil se v Hynčicích na slezské straně moravskoslezského pomezí, vedlejší dědina Vražné, kde byl malý Mendel pokřtěn, leží na moravské straně. Studoval v Lipníku nad Bečvou, Opavě, Olomouci a ve Vídni. Krátce také působil ve Znojmě. Jeho jméno nese řada institucí na Moravě, včetně brněnské Mendelovy univerzity.

Ernst Mach se proslavil jako významná osobnost jednoho přírodovědného oboru. Kterého?

Správně! Špatně!

Se jménem Ernsta Macha (1838-1916), rodáka z Chrlic (dnes součást Brna), je spojena řada fyzikálních pojmů – Machovo číslo, Machův kužel, Machův úhel, Machův vlnostroj, Machovo kyvadlo či Machův princip. Bývá řazen k nejvýznamnějším osobnostem vědy druhé poloviny 19. století. Většinu život působil na pražské univerzitě, dvakrát také jako její rektor.

Nesmíme zapomenout ani na "učitele národů" Jana Amose Komenského. Kde se nachází místo jeho posledního odpočinku?

Správně! Špatně!

Poslední biskup Jednoty bratrské, filozof a pedagog Jan Amos Komenský (1592-1670) se narodil na jihovýchodě Moravy. Jako místo původu se uvádí buď Nivnice, Komňa, nebo Uherský Brod. Po neúspěchu stavovského povstání a zavedení násilné rekatolizace byl nucen opustit svou vlast a cestovat po Evropě. Svou životní pouť zakončil v Nizozemsku. Pohřben je v obci Naarden.

Mezi neprávem opomíjené osobnosti patří cestovatel Alois Musil. Se kterou oblastí byl spojen jeho dobrodružný výzkum?

Správně! Špatně!

Alois Musil (1868-1944) pocházel z Rychtářova u Vyškova. Stal se katolickým knězem a teologická studia ho přivedla k zájmu o památky Blízkého východu, který celý procestoval. Dokonce se stal náčelníkem dvou arabských kmenů (mezi Araby používal jméno Músa). Ještě za svého života dosáhl velkého uznání, byl považován za předního orientalistu. Napsal desítky odborných i dobrodružných knih.

Přečtěte si  Buvoli nově pomáhají s péčí o chráněné mokřady v oblasti Nových Mlýnů

Prokop Diviš je znám jako vynálezce bleskosvodu. Kde jej sestrojil?

Správně! Špatně!

Prokop Diviš (1698-1765) se narodil ve východočeských Helvíkovicích, většinu života prožil na Moravě. Jako mladý vstoupil do premonstrátského řádu v klášteře louka u Znojma. Dlouhá léta působil jako farář v nedalekých Příměticích, kde také sestrojil svůj "meteorologický stroj", který fungoval jako bleskosvod (neboli hromosvod). Zkonstruoval jej o několik let dříve než slavný vynálezce Benjamin Franklin, který byl tehdy uznáván jako jeho vynálezce. Pocty se Divišovi dostalo až po jeho smrti.

Kurt Gödel patří mezi přední osobnosti logiky. Se kterým slavným vědcem ho pojilo blízké přátelství?

Správně! Špatně!

Kurt Gödel (1906-1978) vyrůstal v Brně, později studoval ve Vídni. Na začátku druhé světové války odjel do USA, kde prožil zbytek života. Jeho poznatky v oblasti logiky významně ovlivnily matematiku a fyziku.

Edmund Husserl patří mezi nejvýznamnější moderní filozofy. Kde se tento zakladatel fenomenologického směru narodil?

Správně! Špatně!

Edmund Husserl (1859-1938) pocházel z Prostějova. Později studoval v Lipsku, Berlíně a Vídni. Vypracoval kritickou teorii zaměřenou na problém poznání, která založila tzv. fenomenologický směr. K jeho žákům patřil i filozof Jan Patočka.

Z Prostějova pocházel také Otto Wichterle. Čím se tento vynálezce proslavil? (2 správné odpovědi)

Vyberte 2 správné odpovědi

Správně! Špatně!

Otto Wichterle (1913–1998) pocházel z rodiny spolumajitele prostějovské strojírenské firmy Wikov (Wichterle a Kovářík). Bývá řazen mezi zakladatele makromolekulární organické chemie. Stal se objevitelem umělého polyamidového vlákna (silon) a zdokonalil kontaktní čočky. Působil v Praze a ve Zlíně v baťových závodech. Závěr života prožil na svém letním sídle v obci Stražisko.

V neposlední řadě je třeba zmínit objevitele slavné Věstonické venuše. Jak se tento moravský archeolog a krasový badatel jmenoval?

Správně! Špatně!

Karel Absolon (1877-1960) pocházel z Boskovic. Jeho jméno je neodmyslitelně spjaté s objevováním Moravského krasu a moravskými archeologickými objevy.

Moravští vědci
Výborně!

Vaše znalosti jsou výborné! Poznali jste toho opravdu hodně. 🙂
Palec hore!

Vaše znalosti jsou dobré, víc než polovina odpovědí správně. 🙂
Něco nám uteklo, ale to nevadí!
Na jedničku to nebylo, ale základní přehled máte. 🙂
Nevadí, příště to bude lepší! 🙂
Uf, to bylo docela těžké, co říkáte? Ale příště to bude určitě lepší. 🙂

Doporučujeme


2 Comments

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*