Lesníci otevřou dialog s veřejností o Moravské Amazonii, reagují na petici

Státní podnik Lesy ČR avizoval otevření dialogu s veřejností o budoucnosti zachovalých lužních lesů na soutoku řek Moravy a Dyje. Nový program s názvem Soutok všem má přispět k vyjasnění základních priorit.

O spory ohledně Moravské Amazonie jsme naposledy psali v tomto článku.

Lesníci spouští nový web

Největší zachovalý komplex lužních lesů na Moravě a ve celé republice se nachází při soutoku řek Moravy a Dyje. Oblast přezdívaná Moravská Amazonie patří mezi nejcennější přírodní lokality u nás. Státní podnik Lesy ČR dlouhodobě čelí kritice ekologů i části místních občanů, že na Soutoku hospodaří nešetrně a místní přírodu ničí. Nedávno vznikla petice za záchranu Moravské Amazonie.

Lesníci na kritiku zareagovali spuštěním nového programu s názvem Soutok všem, prostřednictvím kterého chtějí spustit otevřený dialog s veřejností. Podle generálního ředitele Lesů ČR Josefa Vojáčka lesníci zájmy různých skupin vnímají.

„Dnešní lužní lesy na Soutoku jsou výsledkem více než třistaletého lesnického hospodaření. V něm pokračujeme, s respektem k přírodě a v souladu se zákony. Zároveň chápeme potřebu lidí našemu hospodaření rozumět. Proto o něm mluvíme, chceme diskutovat, vysvětlovat i naslouchat,“ uvedl Vojáček.

Podnik připraví „kulaté diskusní stoly“, webové stránky s možností debatního fóra a dialog chce rozvést i na sociálních sítích. „O Soutoku je třeba mluvit. Vyjasnit si se všemi relevantními subjekty, lesními hospodáři, ekology i občany, co je nutné a možné,“ pokračoval Vojáček.

Podle něj je zásadní také debata s místními iniciativními spolky a lidmi. „Domnívám se totiž, že krásy této unikátní říční krajiny jsou tady pro všechny. Nejen pro úzce zaměřené zájmové skupiny s vlastními vyhraněnými zájmy, ale opravdu pro všechny. Proto otevíráme diskusi,“ dodal Vojáček s tím, že podnik se na soutoku dlouhodobě snaží o vyrovnaný podíl tří pilířů lesnického hospodaření – ekonomický, ekologický a rekreační.

Zdroj a foto: Lesy ČR

Související články

Přečtěte si  Lužní lesy na jihu Moravy jsou od prosince bohatší o tři nové přírodní památky

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*