Maličký lenochod se má k světu. Zoo Olomouc hlásí další dobré zprávy

Malý lenochod od samice Pepiny je živ a zdráv.

Zoo Olomouc má za sebou těžký rok. Velkou radost ale na závěr připravila zdejší samice lenochoda dvouprstého, která přivedla na svět živého a zdravého potomka. Zaměstnanci zoologické zahrady mají i další dobré zprávy.

„Pohlaví ještě určit nedokážeme, ale je pro nás podstatné, že matka se dokáže starat sama a mládě odchovává tak, jak tomu má být. První dny sice budily rozpaky, ale věříme, že z nejhoršího je mládě nikoliv uvnitř, ale venku,“ uvedla olomoucká zooložka Jitka Vokurková.

Olomoucká zoologická zahrada chová lenochody dvouprsté od roku 2004. Letošní mládě je již druhé mládětem odchovaným rodiči. První pár, Olina a Robert, byl dovezen z Guyany, ale žádné potomky nezanechal. Olina se vypravila na “služební cestu” do severočeského Ústí nad Labem a tato cesta přinesla v roce 2009 olomoucké zoo první mládě.

„Aktuálně na jihoamerickém pavilonu chováme společně s mravenečníky čtyřprstými pár lenochodů dvouprstých. Samec se jmenuje Indy a pochází ze Zoo Varšava a samice Pepina se narodila v Zoo Ústí nad Labem. Tento pár spolu skvěle harmonizuje, čehož je důkazem i narozené mládě,“ přidává další dobrou zprávu mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská.

Přírůstky u dalších zvířat

V Zoo Olomouc jsou také vždy zvědaví na to, které mládě se narodí jako první v novém roce. První místo velmi často získávají malé opičky kotulové veverovití. Letos ale kotula od pomyslného prvenství dělilo pár hodin. „Dovolil“ si ho totiž předběhnout kaloň rodriguezský, známý i jako kaloň zlatý.

„Mládě narozené 2. ledna prospívá dobře, vše nasvědčuje tomu, že se mu dobře povede i v budoucnu. Jeho matka ho ukázkově kojí, a dokonce můžeme pozorovat i vzácný jev, kterak se ke kojení připojuje i odrostlejší mládě roku loňského,“ sdělila Vokurková.

Olomoucký přírůstek od kotoulů

A obvyklí vítězové hry o první mládě roku, tedy kotulové? „V neděli 3. ledna se už kotulové hlásili o slovo a po narození mláděte se rozrostla tlupa na 22 jedinců. Aktuálně se mu daří velmi dobře, vozí se na matčiných zádech a stále má k dispozici dostatek mateřského mléka. Matka si vybírá z nabízené potravy ty nejchutnější kousky,” dodala s radostí zooložka.

Přečtěte si  Dačice se dočkaly dětského dopravního hřiště. Snavnostně ho otevřou o víkendu

Zdroj a foto: Zoo Olomouc

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*