Mendelova univerzita poprvé mezi světovou elitou. Morava má už čtyři reprezentanty

Mendelova univerzita
Mendelova univerzita v Brně

Mendelova univerzita v Brně se poprvé dostala do elitní tisícovky nejlepších světových univerzit podle aktuálně zveřejněného žebříčku QS World University Rankings 2021. Mendelova univerzita byla hodnocena na 701.-750. místě podobně jako VUT v Brně, v elitní tisícovce jsou celkem čtyři moravské vysoké školy.

Mezi elitní tisícovku patří i Mendelova univerzita

„Pro naši univerzitu je to velký úspěch a další potvrzení toho, že máme nejen studentům ale i pedagogům a vědcům co nabídnout,” uvedla rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová.

Žebříček QS World University Rankings patří celosvětově k nejprestižnějším, hned vedle Šanghajského žebříčku a žebříčku THE. Dosud se zemědělsky orientovaná Mendelova univerzita pohybovala v podobných přehledech nad hranicí jedné tisícovky.

Podle rektorky Nerudové podobné žebříčky škole dávají mimo jiné zpětnou vazbu, kde jsou ještě slabiny a co je nutné v dalších letech zlepšovat.

Morava má čtyři reprezentanty ve světové špičce

Díky zařazení Mendelovy univerzity Moravu v elitní tisícovce zastupují už čtyři vysoké školy. Nejlépe hodnocená je v žebříčku Masarykova univerzita v Brně (531.-540. místo). Figurují zde ještě Univerzita Palackého Olomouc (591.-600. místo) a Vysoké učení technické v Brně (701.-750. místo). S výjimkou moravské techniky si všechny školy v žebříčku meziročně polepšily.

Globální žebříček vysokých škol QS (Quacquarelli Symonds) World University Rankings srovnává tisíc nejlepších univerzit z celého světa. V žebříčku se hodnotí 6 oblastí, přičemž celkem 50 % hodnocení tvoří reputace mezi akademiky a zaměstnavateli absolventů, 20 % počet citací v databázi Scopus, 20 % počet studentů na akademického pracovníka, 5 % hodnocení tvoří podíl zahraničních akademiků a 5 % podíl zahraničních studentů.

Mendelova univerzita v Brně je jediným vysokým zemědělským a lesnickým učením na Moravě a nejstarším v celých českých zemích. Byla založena v roce 1919 jako Vysoká škola zemědělská v Brně. Od roku 2009 nese jméno zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela, který působil na Moravě. Univerzita sídlí v Brně, jedna z jejích fakult se nachází v Lednici.

Doporučujeme


1 Comment

  1. To je sice hezké ALE .. Univerzita v Olomouci se jmenuje po člověku , který se narodil ve Slezsku , psal německy a sám sebe považoval za Čecha . Češi jej zase považují za zakladatele novodobého českého národa. Jistě by se našel vhodnější název pro moravskou univerzitu sídlící na Moravě a ve starobylém moravském městě Olomouci . Stejně tak v modrém rámečku ” nejstarší v celých českých zemích “. Morava je prostě země Moravská . Země která měla svoji vlastní historii a vázat ji pouze a výhradně na Čechy neodpovídá skutečnosti, ale spíše představám českého nacionalizmu. Přesně takové neustálé opakování české země – země koruny české atd vyvolávají v lidech představy, že bez Čechů by nebylo ani Moravy a Morava jsou vlastně Čechy a to je špatně.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*