
Gregor Mendel zde odhalil zákony dědičnosti díky pokusům s hrachem. Historický skleník v areálu starobrněnského kláštera zanikl, místo však znovu ožilo. Slavnostně otevřený Mendelův skleník bude sloužit jako polyfunkční objekt pro pořádání přednášek, školení či kulturních a společenských akcí.
Skleník bude možné navštívit v rámci prohlídek pořádaných Mendelovým muzeem Masarykovy univerzity, které sídlí v opatství. Navržen byl s velkou variabilitou uspořádání vnitřního prostoru. Proto jej bude možné využít pro velké množství aktivit.
Návrh skleníku pochází z dílny brněnského architektonického studia Chybík+Krištof. Podle autorů čerpá z archivních materiálů a v mnohém vychází z původní stavby. „Nová interpretace stavby kopíruje originální půdorys a orientaci skleníku. Do konstrukce jsme nechali proniknout i příběh o objevování tří Mendelových zákonů dědičnosti,“ popsal Ondřej Chybík.
Podle brněnské primátorky Markéty Vaňkové představuje obnovený skleník příležitost pro vědy i podnikání. „Strategická poloha skleníku v centru Brna dává městu další možnosti prezentace jako místa, kde se dobře pojí business se zážitkovou turistikou. Město Brno intenzivně dlouhodobě propaguje Mendelův život a dílo a slavnostní otevření skleníku je symbolickým završením mendelovského roku 2022, který se slavil po celém městě,“ sdělila Vaňková.


Místo pro vědu a spolupráci
Starobrněnské opatství bylo za Mendelovy doby významným centrem kultury a vzdělanosti na Moravě. Nově vybudovaný sklením může přispět k obnově tohoto významu. Potvrzují to i slova Alejandro Morala, generálního převora Řádu augustiniánů, který se slavnostního aktu osobně zúčastnil.
“Jsem rád, že se obnovený skleník může stát místem pro dialog vědy a víra. Naše dlouhodobá spolupráce s rakouskými partnery dostane odpovídající prostor pro přeshraniční spolupráci a kulturní výměnu a budeme sledovat Mendelovu životní cestu, která vedla i přes Vídeň,” uvedl Moral. Skleník požehnal spolu s brněnským biskupem Pavlem Konzbulem.
Obnovený skleník je výsledkem projektu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Rakouskem. Samotný areál Mendelova muzea je ve správě Masarykovy univerzity. „Je pro nás ctí být součástí projektu, který umožnil obnovu skleníku, k jehož základům se dlouhé roky jezdili poklonit vědci z celého světa. Společně s rakouskými partnery projektu, Universität Wien a BOKU, jsme navázali spolupráci, kterou hodláme v budoucnu rozvíjet a Mendelův odkaz dále šířit,“ dodala Šárka Pospíšilová, prorektorka Masarykovy univerzity.
Zdroj: město Brno, foto: Facebook Petr Hladík
Buďte první kdo přidá komentář