Město Brno se chlubí opraveným domem s 22 byty. Dekorativní fasádu nahradil polystyren

Dvaadvacet bytů, bezbariérový přístup, zachované komerční jednotky v přízemí, půdní prostor nachystaný na případnou další vestavbu, to je výsledek rekostrukce domu v problematické brněnské čtvrti přezdívané Bronx. Město během stavebních prací, které trvaly rok a půl investovalo do opravy zchátralé budovy na Vranovské ulici 75milionovou investici. Dekorativní fásádu z přelomu 19. a 20. století v městské památkové zóně nahradili stavaři polystyrenem.

V domě je namísto původních šestnácti bytových sednotek nyní dvaadvacet bytů, z toho 2 garsoniéry s charakterem sociálního bytu, 6 garsoniér určených pro seniory, 4 garsoniéry určené jako bezbariérové byty a 10 startovacích bytů, z toho 8 dvoupokojových a 2 garsoniéry.

„Zatímco na byty sociální, seniorské i bezbariérové čekají lidé v pořadníku, na byty startovací je vždy vyhlášeno výběrové řízení a ze zájemců se následně losuje. Momentálně máme takto uvolněných osm startovacích bytů rozmístěných jak v centru, tak v Kohoutovicích. Tyto nové byty na Vranovské budou k dispozici v následujícím výběrovém řízení, zabydleny by měly být do tří měsíců. Všechny informace najdou zájemci na webu bydleni.brno.cz,“ uvedla náměstkyně pro oblast bydlení Karin Podivinská.

Nájemné ve všech bytech je stanoveno na 85 Kč/m²/měsíc s tím, že tato částka se každoročně k 1. 7. upravuje o míru inflace. Zastupitelé ale pro letošek uplatnění inflační doložky odpustili, a tak ke zvýšení dojde nejdříve v roce 2024.

Původní dům z roku 1892 měl celkem 5 nadzemních a jedno podzemní podlaží. Objekt byl v celkově velmi špatném stavu, ve dvorní části domu byly dokonce propadlé stropy. V rámci celkové rekonstrukce, která byla zahájena v říjnu 2021, dostala dvorní část nadstavbou ještě jedno patro se dvěma byty o velikosti 1 + kk. Bezbariérovost zajišťuje přistavěný výtah. V přízemí zůstaly zachovány dvě komerční jednotky, které posléze město nabídne k pronájmu.

Podle kritiků měla být obnovena i dekorativní fasáda domu

V únoru letošního roku byla na území města Brna schválena nová památková zóna, obklopující městskou památkovou rezervaci. Jejím hlavním účelem je ochrana zejména exteriérů cenných budov v širším centru před demolicí či necitlivou rekonstrukcí a také ochrana kvality urbanismu a veřejného prostoru, chráněny by tak měly být zejména vilové čtvrti a reprezentativní činžovní domy z 19. a 20. století. Měly by tak být chráněny i historické fasády. Ty rychle mizí pod izolačními vrstvami během procesu zateplování budov, tak jak se stalo i u tohoto městem rekonstruovaného domu na Vranovské ulici.

Autor: red Zdroj: Město Brno Foto: Brno, Google maps

Související články

Přečtěte si  Dopravní podnik Brna testuje parciální trolejbusy na spojené lince z Bystrce na Sadovou a do Soběšic

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*