Mikulčice po tornádu obnovují stromy, výsadbu navrhli odborníci

Po ničivém tornádu zůstala v mikulčické lokalitě Břízky jen torza několika stromů.

V Mikulčicích, které byly koncem června postižené tornádem, začne v sobotu výsadba nových stromů. Její charakter navrhli odborníci z Mendelovy univerzity, převažují lípy a javory. Sázet se bude v lokalitě Břízky.

„Na této ploše zůstalo po tornádu jen několik torz, takže se budeme snažit postupně obnovit relativně velký porost. Sázíme lípy, protože ty byly poškozené tornádem a vzhledem k podmínkám ještě javor babyka, což je velice typická dřevina zemědělské krajiny,” uvedla Alena Salašová ze Zahradnické fakulty.

Na místo se vrátí alej, která zde byla v minulosti. „Je to písčitá lokalita, se kterou jsme se museli dost poprat. Dřevinám pomůžeme hydroabsorbenty, aby se mohly lépe uchytit,” upřesnila Salašová s tím, že na výsadbu jsou určené vzrostlé stromy vysoké tři až čtyři metry s obvodem kolem 14–16 centimetrů.

Výběr lokality, kde se se sázením začne, souvisí s plánovanou obnovou obce, respektive s novým vedením inženýrských sítí. „Sázeli bychom i jinde, ale tam má přednost instalace kabeláže, takže jsme museli hledat území, kde nebudou výkopy. Pro nás je teď klíčový jakýkoliv vysazený strom, opravený pomník, kousek hřbitovní zdi. Díky tomu se postupně vracíme k normálnu, i když jizva v duši už navždycky zůstane,” uvedl mikulčický starosta Josef Dvořáček, který je sám absolventem Mendelovy univerzity.

Podle něj budou sázet stromy i místní obyvatelé. Součástí výsadby bude doprovodný program pro děti a občerstvení. Začíná se ve 13 hodin i za horšího počasí.

Zničený březový hájek u Mikulčic

Výsadbu v Hruškách navrhnou studenti

Mendelova univerzita se bude podílet i na renovaci zeleně v podobně zasažených Hruškách, kde studenti navrhnou revitalizaci centrálního parku. Jejich práce bude unikátní v zadání, se kterým se zatím v České republice krajinářští architekti běžně nesetkávají. “Studenti se budou muset vyrovnat nejenom s důsledky poškození území tornádem, ale také s nejnovějšími požadavky, které souvisí s klimatickou změnou a obecně extrémními výkyvy počasí,” uvedl už dříve Přemysl Krejčiřík ze Zahradnické fakulty.

V Mikulčicích půjde o území srovnatelné velikosti, přičemž svým charakterem spíše o lesopark. Výsadbu v Mikulčicích podpoří i několik firem. Kromě Mendelovy univerzity se na akci podílí i Hnutí Brontosaurus nebo Nadace Partnerství.

Přečtěte si  Požár urychlil změny: Vyškovský aquapark bude mít moderní wellness

Zdroj a foto: Mendelova univerzita

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*