Studenti dostali příležitost, navrhnou novou tvář obce po tornádu

Studenti krajinářské architektury z Mendelovy univerzity navrhnou obnovu centrálního parku v obci Hrušky, kterou zasáhlo ničivé tornádu. Čelí unikátnímu zadání, vyrovnat se budou muset nejenom s důsledky poškození, ale i s klimatickou změnou a extrémními výkyvy počasí.

Celé území parku Na zahajce bylo tornádem extrémně poničeno a skoro na něm neexistují původní stromy. Území se ujme pět studentských týmů.

„Obecně platí, že preferujeme, aby se studenti vyšších ročníků zapojili do praktické výuky. V daném případě tedy nejen do projektování na papíře, ale aby se museli zároveň vyrovnat i s náročnou prací v terénu, což toto zadání beze zbytku splňuje,” uvedl Přemysl Krejčiřík ze Zahradnické fakulty.

Výsledky projektů budou k dispozici v únoru, kdy studenti odevzdají hotovou práci, kterou posoudí komise složená ze zástupců Nadace partnerství, pedagogů Mendelovy univerzity a obce Hrušky. Studentské návrhy projekčně doplní specialisté na inženýrské sítě. Sázet nové stromy je v plánu už na jaře příštího roku po získání povolení dotčených orgánů.

Jedinečná šance

Podle Krejčiříka je projekt ojedinělý. „Pro studenty jde o naprosto unikátní situaci, kdy je trénujeme na záležitosti spojené s klimatickou změnou. Jde o nové výzvy krajinářské architektury, které jsou založeny na posledních poznatcích práce s takzvanou modrozelenou infrastrukturou jako je zasakování vody, udržení vody na stanovišti nebo práce s případnými přebytky vody,” doplnil Krejčiřík.

Studentský projekt pro Hrušky je jedním ze série studentských projektů a studií, kterými se Mendelova univerzita zavázala pomoci obcím postiženým tornádem při obnově zeleně v sídle i krajině.

Zdroj a foto: Mendelova univerzita

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*