Milionové škody, tisíce domácností bez elektřiny, stovky výjezdů. Na řadě míst Moravy řádil silný vítr

Sabine následky
Mezi nejčastější následky patřily vyvrácené stromy a poškozené střechy.

Škody za miliony na střechách, autech či v lesích zanechala za sebou na řadě míst Moravy během uplynulých tří dnů větrná bouře Sabine. Hasiči v terénu zasahovali u stovek případů. Poruchy po bouři odstřihly od elektřiny tisíce odběratelů. V souvislosti se silným větrem se zranila řada lidí. Vyplývá to z vyjádření mluvčích hasičů, záchranářů či energetické firmy.

Škody se ještě sčítají, jdou do milionů

Nápor silného větru už pominul, hasiči zabezpečují poslední místa. V posledních třech dnech měli napilno.

Škody pojišťovny teprve sčítají. Například Kooperativa v na jižní Moravě podle manažera komunikace Marka Vícha dosud eviduje 50 škodných událostí celkem asi za milion korun. Allianz v regionu podle jejího mluvčího Václava Bálka registruje 14 událostí asi za 300.000 korun. “Nová hlášení po pondělní vichřici stále přicházejí a očekáváme, že po víkendu se nám ozvou ještě chataři a chalupáři,” uvedl Bálek.

Škody vítr napáchal i v lesích, například ve školním lesním podniku brněnské Mendelovy univerzity. Vytěžit se tam bude muset asi 5600 metrů krychlových dříví. “Největší škody jsou na polesí Habrůvka v okolí Rakoveckého údolí, které je také nejvíce zasaženo kůrovcovou kalamitou,” uvedl ředitel školního podniku Tomáš Vrška.

Kvůli větru a popadaným stromům se také zpožďovaly některé autobusové linky.

V řadě měst byly v pondělí kvůli silnému větru preventivně uzavřeny městské parky i hřbitovy, uzavřený byl však například i zámecký park ve Slavkově. Silný vítr působil škody právě i v parcích, nebyly ale výrazné.

Energetické společnosti hlásily kalamitní stav

Silný vítr začat na Moravě foukat během pondělního dopoledne, počet událostí, ke kterým hasiči vyjížděli, se ale výrazněji zvýšil během odpoledne. Celkem se jednalo o stovky událostí. E.ON během odpoledne evidoval tisíce domácností bez elektřiny, do pondělního večera jich ale podstatně přibylo, a to až na 16.000. Firma proto vyhlásila kalamitní stav. Dva lidi zranily padající větve, jeden utrpěl středně těžké poranění, druhý měl podezření na těžké zranění.

Kalamitní stav E.ON zrušila v úterý dopoledne, i během úterý však zůstaly některé domácnosti bez elektřiny. Hasiči v úterý evidovali přes sto výjezdů k událostem spojeným se silným větrem. Přibylo další zranění, silný vítr odpoledne v centru Brna utrhl část kovové konstrukce, která zranila ženu, která stála na zastávce. Záchranáři ji do nemocnice převezli s podezřením na těžké poranění.

Přečtěte si  Odešel Stanislav Kratochvíl, zakladatel oddělení klinické psychologie v Psychiatrické léčebně v Kroměříži

Zdroj: ČTK, foto: mpul.cz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*