Místo dvou věží přesýpací hodiny. Ostrava plánuje nejvyšší mrakodrap v ČR

Upravená podoba plánovaného mrakodrapu v Ostravě

Ostrava plánuje do sedmi let postavit novou dominantu města v podobě nejvyššího mrakodrapu v celé republice. Architekti architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof představili ostravským zastupitelům jeho upravenou podobu. S městem se zároveň musejí dohodnout na úpravě původní kupní smlouvy. Informaci uvedl server Archiweb.

O plánovaném mrakodrapu v Ostravě jsme už dříve psali v tomto článku.

Aktualizovaný architektonický návrh porušuje nastavené regulační podmínky. Budova totiž překračuje původně vymezené území pro stavbu a ovlivňuje tak rovněž příjezd do lokality Nové Karoliny, který bude upraven. Podle architektů i vedení města jsou ale navržené změny pozitivem. Dodatkem smlouvy by se zastupitelé měli zabývat na říjnovém zasedání.

Místo dvou věží jen jedna

Nově představený návrh se značně liší od původního záměru, který počítal se vznikem dvou věží, zatímco nyní jde o dominantní objekt připomínající písmeno X, případně přesýpací hodiny. “Považuji za velký přínos, že návrh nyní pracuje právě s okolním veřejným prostorem a napojuje Frýdlantské mosty přímo k tomuto objektu,” uvedla náměstkyně ostravského primátora Zuzana Bajgarová. Podle ní i architektů se tak novým návrhem zmenšují bariéry, které nyní v lokalitě jsou.

Podle architekta Michala Krištofa z architektonického ateliéru Chybik+Kristof Architects & Urban Designers jsou změny u obdobných projektů zcela běžné a dospělo se k nim po spolupráci s městem a dalšími odborníky, například na statiku budov. “Začali jsme řešit více a více parametrů toho návrhu, a proto ta změna,” vysvětlil Krištof.

Podle něj nově navržená budova mnohem lépe naváže na okolní prostranství. “Jsou tam dvě největší změny. Jedna je ve tvaru objektu a druhou je celé řešení parteru. Naší hlavní ambicí bylo udělat z celého území kus města a hlavně zmenšit dopad Frýdlantských mostů na celý vstup do města, kdy víme, že to je obrovská bariéra,” řekl Krištof.

Chceme být srozumitelní

Domnívá se, že pro řadu lidí byl původní návrh dvou věží těžko uchopitelný a nerozuměli mu. Architekti chtěli, aby nový návrh byl pro veřejnost více srozumitelný. “Snažili jsme se mu dát jednodušší formu. Došli jsme k tomu, že jde o dům, který má tvar X, které je v polovině rotované, tedy něco jako přesýpací hodiny,” popsal architekt.

Přečtěte si  Počasí Dukovanské elektrárně přeje. Díky příznivým teplotám pracuje na maximální výkon

Mrakodrap by měl kombinovat řadu funkcí. Na vrcholu se počítá s veřejně přístupnou vyhlídkou i restauracemi, jeho součástí ale mají být rovněž komerční i zábavní prostory, kanceláře, hotel, kongresové sály i byty či wellness zázemí. Objekt má být vysoký 235 metrů a měl by mít 56 pater, měl by tak být nejvyšší budovou v České republice.

Budova má stát na pozemku podél ulice 28. října v blízkosti obchodního komplexu Nová Karolina, který je přezdíván Slza. Pozemek loni koupila ostravská firma RT Torax, která na něm chce vybudovat mrakodrap. Město už při prodeji pozemku avizovalo, že na něm chce nový výškový objekt.

Podle mediálního zástupce firmy Jindřicha Vaňka se počítá s náklady v řádech nižších miliard korun. “Nyní nás čeká dokončení jednání o kupní smlouvě, stejně jako vyjednávání se všemi dotčenými úřady, včetně hasičů. Odhadujeme, že příští dva až tři roky budeme projektovat a poté bude stavba zahájena. Samotná hrubá stavba by mohla trvat okolo 20 měsíců. Reálný termín zprovoznění je 2027 až 2028,” řekl Vaněk.

Zdroj: město Ostrava, foto: CHYBIK+KRISTOF ARCHITECTS

Doporučujeme

2 Comments

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*