Ostrava plánuje mrakodrap. Blízko centra má vyrůst jedna z nejvyšších budov v Evropě

Ostrava se za pár let může pyšnit novou dominantou. Jedinečný pozemek v centru Ostravy podél ulice 28. října, označený jako Slza, prodává město ostravské společnosti RT Torax, která na něm postaví obchodně administrativní centrum s hotelem a byty. Plánovaná stavba zaujme především svou úctyhodnou výškou 238 metrů, která by ji zařadila do desítky nejvyšších budov v Evropské unii.

Dosud nezastavěné území o rozloze téměř 8 300 m2 kupuje společnost RT Torax za 61,7 milionu korun s DPH. Prodej schválili ostravští zastupitelé na svém zasedání ve středu 24. června.

Město má zájem o novou výškovou dominantu

O záměru prodat pozemky ve tvaru slzy rozhodli ostravští zastupitelé vloni v květnu. Do konce září 2019 měli zájemci lhůtu pro předložení nabídek. Město jako součást záměru určilo parametry, které hodnotila pracovní skupina. Stanovena byla minimální nabídková kupní cena ve výši 37 milionů korun. Město požadovalo, aby měl objekt minimálně dvanáct nadzemních podlaží a byl v souladu s platným územním plánem a základními funkčními a prostorovými regulačními podmínkami z ledna 2019.

Již od 80. let minulého století se mluví o tom, že by na pozemku takzvané Slzy měl vyrůst výškový objekt. Projekt Ostrava Tower toto beze zbytku naplňuje. Šedesátipatrová budova s výškou 238 metrů by se navíc stala nejvyšší stavbou v České republice. Vznik této ostravské dominanty zároveň doplní postupný rozvoj Nové Karoliny v moderní čtvrť s kvalitním bydlením a bohatou občanskou vybaveností. Postupná dostavba území, které ještě do roku 1986 bylo černouhelným dolem s koksovnou, architektonicky propojí historické jádro města na jedné a Dolní oblast Vítkovice na straně druhé,” uvedl primátor Tomáš Macura.

Své nabídky podali dva zájemci. Společnost RT Torax splnila podmínky a zároveň předložila atraktivní a neočekávané řešení. Investor bude na pozemku stavět obchodně administrativní centrum s dvěma věžemi – obytnou s 48 a administrativní s 60 podlažími.

Hotel, byty i vyhlídková restaurace

V obytné věži budou byty. Ve spodních patrech administrativní věže vzniknou kancelářské prostory, v horní části hotel s vyhlídkovou restaurací. V parteru potom komerční prostory a konferenční centrum. Součástí stavby budou společné podzemní garáže pro zhruba 700 aut. Parter propojí nákupní centrum Forum Nová Karolina, ulici 28. října a městský bulvár ulice Jantarová.

Oblast Karoliny je pro řadu lidí stále velmi citlivé téma, často vnímané jako konflikt s historickým jádrem města. Za přínosnější ji považuji vnímat jako soudobou čtvrť, která dlouhodobě posílí centrum města. RT Torax předkládá velmi ambiciózní projekt, který do konceptu rozvoje města zapadá. Bezesporu se v čase objeví řada komplikací, které jsou běžné i pro mnohé méně náročné projekty, město je připraveno s investorem spolupracovat a být nápomocno jeho řešení,” doplnila investiční náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Převod pozemků je smluvně vázán na úhradu celé kupní ceny a také na vydání pravomocného stavebního povolení, o které musí firma požádat do prosince roku 2022. Objekt musí být postaven do května roku 2026. Město má na pozemky až do zkolaudování nového objektu předkupní právo.

Unikátní stavba od oceňovaných brněnských architektů

Odsouhlasení prodeje pozemku Slza ze strany statutárního města Ostravy chápeme jako podporu projektu, který bychom v této lokalitě chtěli realizovat, za což vedení města moc děkujeme. V nejbližší době nás čeká náročný geologický průzkum pozemku. Od jeho výsledků se bude odvíjet přesnější podoba připravovaného projektu. Naším záměrem je vybudovat zajímavě řešenou, funkční a inovativní stavbu nevšedního vzhledu, a přitom vysoké architektonické kvality. Bude se jednat o unikátní stavbu nejen pro samotnou Ostravu, ale i celou Českou republiku,” řekl jednatel společnosti RT Torax a jeden z realizátorů projektu Tomáš Häring.

Přečtěte si  Dynamický vývoj řeky takřka v přímém přenosu: Morava u Litovle změnila svůj tok

Architekt Ondřej Chybík, který projektuje tuto budoucí nejvyšší budovu Ostravy i celé republiky, souhlasí s tím, že stavba je nesmírně ambiciózní. „Ale my věříme, že se postavit dá. Nyní už tři měsíce zpracováváme architektonickou studii. A budeme mít do konce června jasno, jaký typ bytů by měl v Ostrava Tower být, možná trochu i v tom, jak by měl ten dům vypadat. Výsledek ale budeme mít až někdy před vánocemi,“ řekl architekt Ondřej Chybík z ateliéru Chybík+Krištof.

Naše návrhy se budou ještě, co se týče vnější podoby, měnit. Máme jakýsi návrh rozpracovaný v rámci objemové studie, při němž jsme pracovali s jakýmsi jasným výrazem Ostravy. Vnímáme, že Ostrava je složená jak z blokové struktury, tak z jakési industriální stopy. Má tedy jasnou tvář a jasnou stopu. Navíc ta budova bude stát na hranici historického centra města a centru velmi prospěje, protože do něho může vrátit spoustu lidí a dát tím pádem prostoru novou energii. Ale na budoucí fasádě budeme ještě pracovat. Fasáda toho domu je obrovské téma, vůbec navrhovat fasádu výškových objektů je malá maturita,“ říká architekt Ondřej Chybík.

Ostravský mrakodrap v elitní společnosti

Pokud by se projekt Ostrava Tower realizoval, zařadila by se stavba mezi nejvyšší budovy v EU. Doposud nejvyšší budovou v Evropské unii je londýnský The Shard s výškou 310 metrů. Po odchodu Británie z EU bude nejvyšší stavbou opět mrakodrap Commerzbank ve Frankfurtu vysoký 259 metrů. Ostravskou věž překonávají ještě dva madridské mrakodrapy Torre de Cristal a Torre Cepsa s 248 metry. Další místo by pak již patřilo ostravskému mrakodrapu s 238 metry. Překonal by tak o několik metrů i nejvyšší budovu v Polsku palác kultury, jehož výška se udává mezi 231 – 237 metry.

Areál Karolina má několik prvenství: v blízkosti hotelu Palace byla v Moravské Ostravě v roce 1842 vyhloubena první jáma, jáma Karolina (pojmenována po manželce průmyslníka a bankéře Salomona Mayera Rothschilda – Charolain), i přes protesty radních města Moravská Ostrava postavil majitel (Salomon Mayer Rothschild) v blízkosti dolu v roce 1858 první koksovnu na ostravském území s názvem Karolina, nový objekt společnosti RT Torax s 238 metry se má stát nejvyšší budovou v České republice.

Líbí se vám plán na vybudování 238 metrů vysokého mrakodrapu Ostrava Tower ?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Autor: red Zdroj: Ostrava Foto: RT Torax

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*