Místo kariéry vodícího psa se Mickey dal k policii. Řady olomouckých policejních psů doplnili první flat coated retrívři

Policisté v Olomouckém kraji přivítali nové psí specialisty na pachové práce. Víte, co může mít společného výcvik asistenčních psů a policejních psích specialistů? Dílem náhody se ukázalo, že víc, než by se mohlo na první pohled zdát.

Paní Michaela Chytilová, fundraiserka organizace PES PRO TEBE, z. s., přiblížila náplň činnosti organizace a také počátky spolupráce s policejním kynologem nadpraporčíkem Janem Václavkem.

„V organizaci PES PRO TEBE se už bezmála dvacet let věnujeme výcviku psích asistentů, kteří usnadňují každodenní život dětem i dospělým s různým zdravotním znevýhodněním. Protože máme rádi výzvy, rozhodli jsme se v roce 2015 jednu přijmout a začali jsme se věnovat také problematice asistenčních – detekčních psů pro diabetiky. Právě v tomto období se naše cesta poprvé protnula s policejními specialisty na pachové práce. S jejich pomocí se nám podařilo nastavit metodiku výcviku detekčních psů a spolupráce trvá dodnes,“ osvětlila Michaela.

Příprava každého psího pomocníka podle ní trvá 1,5 až 2 roky, ovšem ani přes pečlivý výběr štěňat se ne každé svým temperamentem a povahou pro práci vodicího nebo asistenčního psa hodí. Je proto nasnadě pro něj hledat jiné vhodné uplatnění, což se stalo i v případě flata jménem Disney Mickey Mouse Anajsela, kterého organizace po pečlivém vyhodnocení jeho pracovního potenciálu nabídla k využití na pachové práce právě Policii ČR.

O tom už ale blíže vypráví nadpraporčík Jan Václavek, který si nováčka převzal do výcviku: „Černý flat coated retrívr Disney Mickey Mouse Anajsela je pes s obrovským pracovním potenciálem a nasazením, který by však u člověka s handicapem uplatňoval jen velmi těžko. To, co může být pro jeden pracovní směr nepřípustné, však může perfektně sedět pro jiné uplatnění, a tak se Mickey postupně propracoval až na policejního psího specialistu na vyhledávání výbušnin.“

Mickeyho brzy následoval i Ozzy

„Mickey je šílenec,“ shrnuje jedním slovem temperament svého čtyřnohého parťáka psovod Honza, který se výcviku policejních psích specialistů věnuje už třiadvacet let. Zároveň přiznává, že občas má co dělat, aby mu vůbec stíhal. „Mickey je velmi přátelský, zbožňuje lidi a má neskutečný apetit. Za kus žvance je schopen udělat kotrmelec. I přesto, že stihne opravdu kdeco, je schopen v okamžiku nálezu výbušniny přepnout do klidového režimu a nález takzvaným „zamrznutím“ označit. Mickey k nám nastoupil jako správný školák 1. září loňského roku a už na konci listopadu úspěšně složil zkoušky psa na vyhledávání výbušnin. Výcvik dokázal zvládnout v podstatě za polovinu obvyklého času.“

Zanedlouho poté, co se Mickey osvědčil, přijal Honza další výzvu a převzal k výcviku dalšího psa téže rasy. Jsou mu dva roky, jmenuje se Dark Ozzy Richenza Star a jeho specializací jsou drogy. Ozzy je podle Honzy klidný, vyrovnaný, pečlivý. „Pracuje s rozvahou, dá si načas, je poctivý a má smysl pro detail,“ přibližuje Honza svého dalšího nového psího svěřence. Závěrem shrnuje, že práce se zmíněným psím plemenem je pro něj opravdu výzvou, něčím novým, a i on sám se po letech praxe učí novému stylu práce.

Autor: red Zdroj a foto: Policie ČR

Související články

Přečtěte si  Jako dílo mimozemšťanů. Na fotbalovém hřišti v Zakřanech se objevilo šestačtyřicet trojcípých hvězd 

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*