Místo tobogánů klidné přírodní koupaliště. Olomoucké Poděbrady rostou v oblibě

Přírodní koupaliště Poděbrady nedaleko Olomouce vzniklo zatopením bývalé pískovny.

Přírodní koupaliště Poděbrady patří mezi oblíbená místa k rekreaci v blízkosti Olomouce. Nenabízí tobogány, kolotoče ani další obvyklé atrakce, mají naopak charakter podstatně bližší přírodě než většina běžných letovisek. Jejich obliba je ale trvalá a dokonce roste. Mění se i Poděbrady samotné, letos například zmizí nevzhledná torza starých toalet a převlékáren.

Na fungování zatopené pískovny se podílí nejen město Olomouc či obec Horka nad Moravou, ale i ochranáři z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK), Eva a Marek Sedláčkovi, provozovatel restaurace Terasa a rybáři.

Byť se sem jezdí koupat ponejvíce Olomoučané, jezero leží v katastru obce Horka nad Moravou. Olomouci nepatří ani zdejší pozemky. Ty jsou částečně v majetku státu, částečně v držení soukromého vlastníka, paní Evy Sedláčkové. Přesto se Olomouc chce na fungování této rekreační lokality podílet. Kvůli tomu se také v květnu odehrála schůzka všech zainteresovaných.

„Charakter Poděbrad je do značné míry určen tím, že se pohybujeme v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Cílovým stavem tedy je středisko volnočasové příměstské rekreace s respektem k ochraně přírody a krajiny,“ vysvětluje primátor Mirek Žbánek.

Lunapark zde nevznikne

Když se před lety jednalo o koncepci Poděbrad, bylo jasné, že zde nevznikne lunapark s bary a diskotékami. „Chtěli jsme umožnit rekreaci, ale aby současně bylo respektováno, že jde o přírodní lokalitu. I proto má provozní řád Poděbrad pevně daná pravidla. Úklid, toalety a občerstvení v celém areálu provozuje pouze jeden nájemce,“ říká Michal Servus, ředitel regionálního pracoviště AOPK, pod které CHKO Litovelské Pomoraví spadá.

Pravidla říkají, že se na Poděbradech nesmí stanovat, rozdělávat oheň mimo oficiální ohniště, nesmí zde volně pobíhat psi, návštěvníci nemohou provozovat hlasité hudební produkce či poškozovat a znečišťovat přírodu odpadky. Právě na odvozu odpadků by se Olomouc mohla finančně podílet.

Náklady na svoz odpadu během léta jsou v řádu stovek tisíc korun. V koupací sezóně, která je stanovena od 1. června do 31. srpna, se vybírá i poplatek za parkování. „Vybrané prostředky míří zpět do obnovy a údržby areálu,“ ujišťuje veřejnost Marek Sedláček, spoluvlastník pozemků.

Letos přibyly v blízkosti restaurace Terasa nové herní prvky pro děti, sama restaurace rozšířila kapacitu o novou letní zpevněnou terasu. V nejbližší době z ostrova zmizí pozůstatky zděných převlékáren a toalet, které vznikly někdy v 70. letech minulého století a už desítky let se nepoužívají.

Přečtěte si  Ochránci přírody zvou veřejnost k mapování konikleců

Zdroj a foto: město Olomouc

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*